‍‍
کد خبر: ۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
اخبار منتشر شده در خصوص فعالیت‌های اقتصادی نیز حکایت از آن دارد که این بخش از منشور حقوق شهروندی باید در کرمان مورد توجه بیشتری قرار بگیرد
نشریه الکترونیک نقطه/ کرمان، در حالی پیشگام برگزاری همایش حقوق شهروندی[1] شده که شفاف‌سازی یکی از اصول مسلم این منشور و صد البته قانون مترقی اساسی کشورمان است. تنها در یک مورد، اخیراً دانشجویان دانشگاه‌های استان از استاندار خواستند مصوبات سفر استانی دولت به کرمان را به صورت شفاف بیان کنند[2]. این، یعنی شفاف‌سازی، یکی از مطالب بسیار مهم بیان شده در منشور حقوق شهروندی است که رئیس جمهور آن را ابلاغ نموده. در یکی از بندهای این منشور آمده:« شهروندان حق نقد، نظارت و اطلاع از عملکرد دستگاه‌هاي اجرایی را در چارچوب قوانین دارند. دولت مکلف است نقدپذیري را در دستگاه‌هاي اجرایی نهادینه کرده و راه‌کارهاي اطلاع رسانی و شفاف سازي عملکرد خود را در مقررات و رویه ها پیش بینی کند...»

امثال این بند، در جاهای مختلف منشور وجود دارد و باید دنبال راه‌کارهایی برای عملی شدن آن پیدا کرد. هنوز مسائل مربوط به خیریه مولی الموحدین[3] به صورت شفاف برای همه بیان نشده است و سال‌هاست تلاش برخی مسئولین و رسانه‌ها برای شفاف کردن بخشی‌هایی از فعالیت‌های این خیریه بی ثمر مانده. در حال حاضر نیز پروژه‌هایی از قبیل دل عالم که بارها به آن اشاره شده از شفافیت کافی برخوردار نیستند و حتی به میزانی غیرشفاف هستند که دستگاه قضایی استان به جد در برابر اجرایی شدن آن ایستاده.

اخبار منتشر شده در خصوص فعالیت‌های اقتصادی نیز حکایت از آن دارد که این بخش از منشور حقوق شهروندی باید در کرمان مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. از جمله نحوه‌ی انداختن فرش قرمز جلوی پای سرمایه‌گذاران خارجی که بارها و بارها از زبان مسئولین شنیده شده، اما رسانه‌های استان بهره‌ی استان از سرمایه‌گذاری خارجی را «هیچ»[4] عنوان کرده‌اند.

از جمله موارد دیگری که کرمان نیاز به شفاف سازی پیرامون آن دارد، طرح‌های عمرانی سطح شهر کرمان می‌باشند. اخبار ضد و نقیض در خصوص این طرح‌ها که مرتب در رسانه‌های استان در حال انتشار می‌باشند، موجبات نگرانی مردم را فراهم می‌آورند. جا دارد نسبت به این طرح‌ها، مبلغ و زمان قراردادها، منابع مالی و نحوه تامین نیروی اجرایی آن‌ها نیز شفاف سازی و اطلاع رسانی صورت پذیرد تا نگرانی مردم رفع شود. و صد البته در این صورت، گام کوچکی در خصوص اجرای منشور حقوق شهروندی برای شهروندان کرمانی برداشته خواهد شد. این‌گونه، منشور ابلاغی حقوق شهروندی که سال‌ها قبل تصویب و رونمایی شده و در آستانه‌ی انتخابات ابلاغ گردیده، کارایی قابل ذکری جز فعالیت انتخاباتی پیدا خواهد نمود.[1] پایگاه اطلاع‌رسانی دولت / 286714

[2] خبرگزاری دانشجو/ ۵۶۰۶۰۸

[3] نقطه اوج / ۱۲۸

[4] روزنامه پیام ما/ 797


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: