‍‍
کد خبر: ۹۹۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
شاید آخرین سخنرانی جنجالی دانشگاه شهید باهنر را بتوان سخنرانی صفارهرندی دانست که در آن از صفار با کفش پذیرایی شد؛ اتفاقی که تا کنون برای سخنرانان جریان مقابل صفار روی نداده
نشریه الکترونیک نقطه - پس از لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی توسط دادستان مشهد و حواشی این اتفاق، کرمان میزبان مطهری خواهد بود. مطهری به مناسبت روز دانشجو به کرمان سفر می‌کند و هنوز نیامده، حواشی را به کرمان سرازیر کرده. حضور مطهری در کرمان موافقین و مخالفینی دارد. ائمه‌ی جمعه در بسیاری از شهرهای استان در خطبه‌های نماز جمعه خواهان لغو سخنرانی مطهری شدند. نگاه ایشان هم برمی‌گردد به سخنان عجیب مطهری در خصوص کنسرت‌ها و این‌که اگر امام رضا علیه‌السلام هم بود، در کنسرت! شرکت می‌کرد. و همچنین برخورد تند او در مقابل امام جمعه‌ی مشهد، نگاه را نسبت به وی تغییر داد. هر چند مطهری بعدها حرف‌های خود  در مورد امام رضا را شوخی عنوان کرد، اما گویی کار از کار گذشته بود. چرا که همین مسئله به قدری مهم بود تا اکنون دست‌مایه‌ی مخالفت‌های جدی و منطقی برای حضورش در سایر شهرها شود. از دیگر سو، جریانات اصلاح طلب به شدت موافق حضور مطهری در کرمان هستند. طیف نزدیک به حسین مرعشی، استاندار و نماینده اسبق کرمان در مجلس شورای اسلامی در رسانه‌‌های خود به بازتاب اخبار حضور مطهری می‌پردازند. شاید صرف دفاع از مطهری و نداشتن دلیلی در مقابل آن‌چه در سابقه‌ی مطهری وجود دارد باعث شده این رسانه‌ها تنها به نقد مخالفین روی بیاورند. انتقاد به سخنان دبیر استانی یک حزب با عنوان «گاف» به خوبی مبین این موضوع است. کاری که رسانه‌ی حامی مرعشی روز گذشته انجام داد و سخنان مقدم، دبیر استانی حزب موتلفه را در خصوص سخنرانی مطهری در دانشگاه علوم پزشکی و نه شهید باهنر، با عنوان گاف منتشر کرد. البته این اشتباه در جایی دیگر هم تکرار شده. علی‌رغم اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر این‌که این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو میزبان مطهری نخواهد بود، کمپین مخالفت با حضور وی در این دانشگاه فعالیت خود را آغاز کرده و شاید همین تلاش در فضای مجازی باعث شده مقدم دچار اشتباهی فاحش شود و گردانندگان یک سایت را خوشحال کند. این میان، برخی شخصیت‌هایی که تا دیروز سخنان مطهری را در بسیاری موارد برنمی‌تافتند، امروز حامیان مخلص او شده‌اند. جریان روشنفکر مآب به شدت سعی در تظاهر به حمایت از مطهری دارند و از تمام توان خود برای آمدن او استقبال می‌کنند. از دیگر سو، برخی نیروهای نزدیک به جریانات مذهبی و انقلابی نیز با در نظر گرفتن سابقه‌ی سخنرانی‌‌های مطهری، در فضای اینترنت، اقدام به مقابله با این سفر کرده‌اند؛ بدون این‌که در نظر داشته باشند نه دیدار مطهری عمومی است و جامعه‌ی فشل روشنفکری به آن راه دارد و نه درب‌های دانشگاه به روی مخالفین مطهری باز خواهد بود. این را می‌شود از سخنان رئیس شورای تامین شهرستان کرمان از برقراری امنیت کامل مراسم استخراج کرد و از ضوابط دانشگاه در دادن اجازه‌ی ورود به افراد غیر دانشجو؛ به خصوص که حساسیت‌‌هایی نیز وجود داشته باشد. هر چند هر دو قاعده قابل تغییر است.
به هر روی، باید آرامش نسبی در سخنرانی‌های سیاسی پیشین کرمان را در نظر گرفت و منتظر اتفاقی ناخوش‌آیند در سخنرانی مطهری نبود. شاید آخرین سخنرانی جنجالی دانشگاه شهید باهنر را بتوان سخنرانی صفارهرندی دانست که در آن از صفار با کفش پذیرایی شد. اتفاقی که تاکنون برای سخنرانان جریان مقابل صفار روی نداده در این مکان و این به خوبی مبین وضعیت کلی حضور مطهری در دانشگاه شهید باهنر خواهد بود.
این میان، باید در نظر داشت صَرف توان مسئولین شهر برای حواشی به وجود آمده در خصوص سخنرانی مطهری، تنها بار گرانی است بر گرده‌ی دستگاه‌های مختلف اجرایی، قضایی و نظارتی. چه بسا بر هم زدن سخنرانی وی که امری قبیح و غیرشرعی و غیراخلاقی است موجب شود در آینده سخنرانان به خود جرأت حضور در کرمان را ندهند و آزادی با یک کار بیهوده به مسلخ برود. کاش جریانات سیاسی برای اثبات حقانیت خود احقاق حقوق مردم را در دستور کار خود قرار دهند، نه زد و بندهای سیاسی و سیاه‌بازی‌های بی فایده را.

و کاش رسانه‌ها به حای دامن زدن به این تنش نه چندان مهم، کمی در تقویت روحیه‌ی مطالبه‌گری و آرمان‌خواهی مردم کرمان کوشا باشند. اگر این اتفاق خوش روی دهد، دیگر مجبور نیستند مقالات بسیاری در نقد عدم وجود روحیه‌ی مطالبه‌گری کرمانی‌ها بنویسند و گناهش را به گردن داستان‌های تاریخی بیندازند؛ مقصر، خودمانیم.


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
0
0
مردم گرسنه اند اونوقت شما دارید دعوا میکنید. خااااااااااااک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
0
0
آقای مطهری با رای همین مردم رفته مجلس دوست خوب من
نام:
ایمیل:
* نظر: