‍‍
کد خبر: ۹۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
تبیین صحیح ابعاد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی کشور، صورت نپذیرفته و هنوز بسیاری از رسانه‌ها رسالت خود را تنها در انتشار اخباری با تیتر اقتصاد مقاومتی می‌دانند.
احمد منصوری/ به گمان، بخشی از آن‌چه به عنوان فعالیت اقتصادی ذیل اقتصاد مقاومتی تعریف شده، تنها در یک تغییر نام خلاصه می‌شود. حضور دولت و نهادهای اقماری اقتصادی وابسته به نهادهای دولتی چنان در برخی طرح‌های اقتصادی پُررنگ است، که با آن‌چه از اقتصاد مقاومتی توقع داریم و می‌نشاسیم، همخوانی ندارد.
به زعم نگارنده، تبیین صحیح ابعاد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی کشور، صورت نپذیرفته. هنوز بسیاری از رسانه‌ها رسالت خود را تنها در انتشار اخباری با تیتر اقتصاد مقاومتی می‌دانند. هنوز برخی رسانه‌ها تصور می‌کنند با قرار دادن لوگویی با عنوان اقتصاد مقاومتی با نوشتن شعار سال اعلامی از سوی رهبر انقلاب، در صفحه اول‌شان، تکلیف خود را نسبت به اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند. این روزها دیگر شنیدن شعار سال از مجری برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، نفس را در سینه حبس می‌کند. رسالت رسانه به عنوان مطالبه‌گر، تبیین‌گر، تحلیل‌گر و هدایت‌گر افکار در سطح عموم و حتی نخبگان، تکرار طوطی‌وار یک کلمه نیست. اهالی این رسانه‌ها به خوبی می‌دانند صرف تکرار این کلمه، هیچ اتفاقی در تبیین و تحلیل و مطالبه‌ی اقتصاد مقاومتی به وجود نخواهد آورد و آب از آب تکان نخواهد خورد در جامعه و میانه‌ی مردم.
وظیفه‌ی انتشار این شعار را پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر انقلاب بر عهده داشته و تا کنون از بسیاری از نهادهای رسانه‌ای اقتصاد مقاومتی زحمت بیشتری را در حوزه‌ی فعالیت خود متحمل شده. وظیفه‌ی سایر رسانه‌ها ایجاد بستر برای تببین ابعاد مختلف آن، مصاحبه با اهالی اقتصاد در بیان ویژگی‌ها و شاخصه‌ها، انعکاس مطالبات مردم از نهادهای متولی، بازتاب مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، جذب حامیان و سرمایه‌گذاران، ایجاد پل ارتباطی بین مسئولین و مردم برای رفع مشکلات پیش روی اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و امثال این‌هاست. کاری که تا کنون در رسانه‌های محلی کمتر شاهدش بودیم و همین امر موجب شده برخی اتفاقات بزرگ اقتصاد مقاومتی از دید مردم دور بمانند. اتفاقات عظیمی مانند آن‌چه در قلعه گنج کرمان در حال شکل گرفتن است. اتفاقی فرخنده که علیرغم بی‌خبری بسیاری از اهالی کرمان، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با فعالین جبهه فرهنگی انقلاب که چندی پیش برگزار شد، آن را قابل تعمیم به سراسر کشور جهت الگو برداری برای انجام کار اقتصادی با دیدگاه مقاومتی دانستند. 
جا دارد در کنار کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی استان، شورای رسانه‌ای حرفه‌ای ویژه‌ای برای انجام امور رسانه‌ای مرتبط با اقتصاد مقاومتی تشکیل شود تا با برنامه ریزی دقیق، عملیات رسانه‌ای مشخصی در راستای تکمیل پازل مذکور طرح‌ریزی و اجرا نمایند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: