‍‍
کد خبر: ۹۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
جلسه قیمت‌گذاری پسته در شرکت تعاونی پسته رفسنجان برگزار شد/ کشاورزان از قیمت اعلام‌ شده ناراضی هستند
نشریه الکترونیک نقطه اوج به نقل از خبرگزاری فارس / جلسه قیمت‌گذاری پسته عصر امروز جمعه با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، استاندار کرمان، فرماندار و نماینده مردم رفسنجان در مجلس، نمایندگانی از شهرستان‌های پسته‌خیز استان کرمان، قهرمان پارالمپیک جهان و جمعی از مسؤولان استانی، محلی و جمع کثیری از سهامداران شرکت تعاونی پسته در محل این شرکت برگزار شد.

این روزها سخنانی در محافل و مجالس شنیده می‌شود مبنی بر اینکه شرکت تعاونی پسته نمی‌تواند، مشکلات را رفع کند و با پولی که از بانک کشاورزی دریافت می‌کند، منفعتی به کشاورزان نخواهد رسید، و بیشتر افراد صاحب‌نظر احیای شرکت را به منزله گره‌گشا بودن از کار کشاورزان نمی‌دانستند.

اما امروز با حضور افرادی که ذکر شد، انتظار می‌رفت، لبخند رضایت بر لبان سهامداران و کشاورزان بنشیند که شرح ماجرا در گزارش زیر می‌آید.

محسن هاشمیان نماینده شرکت تعاونی پسته رفسنجان در ابتدای جلسه پیرامون روزهای خوش شرکت و مشکلاتی که به‌ تدریج بر شرکت وارد شد سخن گفت و تحریم‌ها را یکی از این مشکلات دانست.

در بین صحبت‌های این نماینده شرکت پسته که از پرداخت بدهی‌های شرکت گفت و تنها طلب‌کاران شرکت را کشاورزان عنوان کرد، صدای کشاورزان در آمد و یکی از آنها به خبرنگار فارس گفت: دوسال است که شرکت به من 60 میلیون‌ تومان بدهی دارد و هیچ کاری برای ما انجام نداده‌، هزینه‌های تولید بالاست و نمی‌دانم چگونه جواب خدا را می‌دهند.

این درد و دل کشاورز در حالی بود که تعداد زیادی از کشاورزان هم نزد خبرنگار فارس آمده تا درد و دل‌های خود را بگویند و یکی از زنان کشاورز نامه‌ای در دست داشت تا به استاندار برسانم.

در ادامه محسن هاشمیان نماینده شرکت تعاونی پسته رفسنجان از سرمایه‌ بالای 600 میلیارد‌تومانی این شرکت گفت و بازهم کشاورزان گفتند اگر سرمایه دارد، چرا پول ما را نمی‌دهد و ما را اذیت می‌کنند.

طرح همیاران آب نجات کرمان است

علیرضا رزم‌حسینی در این جلسه از گشت و گذار در بیش از 400 کیلومتر در باغ‌های شهرستان‌های استان کرمان طی امروز خبر داد.

وی با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت و افزایش برداشت آب‌ را بدون توجه به نسل آینده استحصال کردیم، افزود: همان مزرعه‌ای که 300 کیلو برداشت دارد و همان مزرعه‌ای که 12 تن برداشت دارد، همان مقدار آب مصرف می‌کند.

استاندار کرمان اضافه کرد: بخشی از تقصیر گردن دولت‌ است، بخشی هم ما مقصر هستیم، همین که نیامدیم به کشاورز اطلاع‌رسانی کنیم و دانش کشاورزی را افزایش دهیم.

رزم‌حسینی با بیان اینکه با همت خودمان می‌توانیم، نجات پیدا کنیم، افزود: طرح همیاران آب نجات کشاورزی ایران است.

وی با اشاره به فروش و صادرات پسته افزود: 85 درصد محصول پسته صادر می‌شود و تجربه جهانی می‌گوید، شرکت‌هایی می‌توانند صادرات کنند که قوی، به‌روز و امکانات داشته باشند.

رزم‌حسینی اضافه کرد: شرکت تعاونی پسته که دوران طلایی داشته و 74 هزار سهامدار دارد، می‌تواند با تغییر ساختار موفق شود، این مجموعه‌ای است که همه اعضا باید احساس مسؤولیت کند و دولت با ضمانت تسهیلات می‌دهد..

سخنران دیگر این جلسه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مردمان همین دیار بود.

باید از صنعت پسته پشتیبانی شود

محمدرضا پورابراهیمی اظهار داشت: رویکرد و نگاه جدیدی باید به پسته به عنوان یکی از کالاهای مهم در صادرات غیرنفتی داشته باشیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: نگاه در گذشته که به هر شکل تولید و صادرات انجام می‌شد، تمام شده، اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فقط استان کرمان تولید پسته داشت، بعد یزد، خراسان جنوبی و اکنون در کشور 17 استان پسته تولید می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل پیروزی انقلاب آمریکا، امارات، چین و ترکیه وارد پسته تولید نشده بودند، امروز آمریکا حجم تولیدش را چندین برابر کرده و با توجه به این مشکلات و مسائل انتظار می‌رود، ادبیات و نگاه تخصصی در این حوزه جایگزین رویکرد سنتی شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: سه وزارتخانه مهم در این حوزه نقش دارند، وزارت صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و اقتصاد دارایی که اقداماتی مرتبط با پشتیبانی مالی از پسته انجام می‌دهند.

وی بیان داشت: دلالان صادراتی را برای منافع شخصی خود انجام دادند و آبروی صادرات را بردند و اقداماتی در حوزه مسائل پشتیبانی در این صنعت باید انجام شود تا کی باید موضوع آفلاتوکسین رفع شود، سال‌هاست پول می‌گذاریم، اما خروجی نداریم و امروز همه پای کار آمدند.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: برای حمایت از اقتصاد استان کرمان که محصول پسته آن رتبه دوم صادرات غیرنفتی را دارد، باید اقداماتی انجام و بهره‌وری را بالا ببریم و امروز ظرفیت تولید در هکتار یک‌پنجم در مقایسه با جهان است.

وی تصریح کرد: ارزش بهره‌وری در تولید و اقتصاد نخستین موضوع است و انسجام و صادرات محصول نکته دیگری است که طی سه‌چهار سال اخیر تحریم‌ها اثر گذاشت و اکنون بخشی از آن محدودیت‌ها برطرف و تسهیل امور نسبت به گذشته به مراتب بهتر است.

وی خاطرنشان کرد: دوسه کار پیشنهاد دادیم، راه‌اندازی بورس پسته در استان کرمان، قیمت واقعی پسته وقتی شفاف شود، اقدامات مربوط به قراردادها در بورس فعال می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای وام‌های بخش کشاورزی در اصلاحیه قانون بودجه 95 پیشنهادی به کمیسوین دادیم در صحن علنی تصویب شد که بخشودگی سود و جرائم وام‌های زیر 100 میلیون تومان انجام شود.

وی عنوان کرد: مبلغی در مرحله اول دیده شده تا در ساماندهی بازار ارز، اجرای ماده 46 قانون تولید و در کنار آن بخشودگی ذکر شده، هزینه شود و اگر دولت در مورد این موضوع عددی نگذارد، اصلاحیه بعدی را اعلام می‌کنیم و در روزهای آینده خبرهای خوبی اعلام می‌شود.

20 سال آینده 20 درصد آب‌های منطقه را داریم

احمد انارکی‌محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به اینکه خشکسالی و بازار دو چالش اساسی صنعت کشاورزی منطقه است، افزود: این مشکل را باید با هم رفع کنیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی افزود: باید بهره‌وری بازارمان را به دست آوریم و بازارهای خارجی را به دست آوریم تا سهم خودمان را از بازار پیدا کنیم و به سهم واقعی خود برسیم.

انارکی‌محمدی خاطرنشان کرد: تعدادی از صادرکنندگان جزء پسته بازار ما را از دست ‌دادند به دلیل اینکه به بدترین شکل صادر می‌کنند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در تمام محصولات شاهد رکود هستیم و باید با تدبیر صحیح در قیمت‌گذاری قیمتی اعلام شود و در برابر عرضه و تقاضا بتوانیم، پاسخگو باشیم و شما سهامداران هر کدام سرمایه‌ای برای شرکت کنار بگذارید ما می‌توانیم در نخستین فرصت چرخه صادرات را شروع کنیم.

وی عنوان کرد: در 20 سال آینده 20 درصد آب امروز را در منطقه داریم و باید با درایتی که می‌اندیشید و تکنولوژی‌ها این مهم را رعایت کنیم.

در جلسه امروز فرماندار رفسنجان و نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی نیز سخنران بودند.

قهرمان پارالمپیک یکی از میهمانان و سخنرانان بود که کشاورزان از حضور این بانوی ورزشکار متعجب بودند و با اینکه از مشکلات زندگی و قیمت پسته و همچنین هزینه‌های تولید محصول هنوز عصبانی بودند، حضور این ورزشکار را بی‌ربط با مشکل خود می‌دانستند.

سخنرانی‌ها در حال انجام بود و همهمه کشاورزان برای شنیدن قیمت پسته در سالن به گوش می‌رسید.

در ابتدا محمدرضا میرحسینی یک قیمت را اعلام کرد که بلافاصله هزار تومان بر آن افزود و این درحالی بود که بسیاری از سایت‌ها خبر اعلامی قائم‌مقام شرکت تعاونی پسته را بالا بردند.

خرید پسته از کشاورزان طی 4 قسط/قسط اول 10 روزه واریز می‌شود

در پایان کیانی نماینده شرکت پسته قیمت نهایی پسته را اعلام و عنوان کرد: پسته طی چهار قسط خریداری می‌کنیم و زمانی که پسته را که تحویل دادید 10 روز بعد قسط اول را به حساب کشاورز واریز می‌کنیم.

وی ادامه داد: قیمت هر کیلو پسته فندقی 26 و 28 انس 30 هزار تومان، قیمت احمدآقایی 24 و 26 انس 32 هزار تومان، قیمت پسته کله‌قوچی 22 و 24 انس 33 هزار تومان و قیمت هر کیلو پسته دهان‌بست نیم‌مغز 23 هزار تومان اعلام می‌شود.

کشاورزان: پسته‌هایمان را به شرکت نمی‌دهیم

در پایان اعلام این قیمت‌ها کشاورزان همگی از جای خود بلند شده و به اعتراض و ناراحتی جلسه را ترک کردند.

در بین راه از حدود 60 کشاورز که در حال رفتن به سمت خودروهای خود بودند در مورد رضایت از قیمت اعلام‌شده پسته سؤوال کردم که همگی به اتفاق از قیمت اعلام‌شده ناراضی بودند.

یکی از کشاورزان اظهار داشت: با این قیمت بازار خراب شد، سال گذشته ما پسته را نقد هرکیلو 30 هزارتومان فروختیم با این وضع پسته‌مان را به شرکت نمی‌دهیم.

یکی دیگر از کشاورزان که پسر جوانی همراه داشت هم از طلبش از شرکت به میزان 40 میلیون ‌تومان از یک ‌سال و نیم پیش گفت و تعداد زیادی از این سهامداران هم اعلام کردند ما پسته‌مان را به شرکت پسته رفسنجان نمی‌دهیم.

گزارش: زهرا بمی‌نژاد


منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: