‍‍
کد خبر: ۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
این خفقان در حالی است که از شیراز می‌شود برای ارگ خاکی و خالی انار دل سوخت، اما از انار نمی‌شود برای ارگ کریم‌خانی که دربش همیشه به روی هزاران گردشگر خارجی باز است، دل سوزاند!
نشریه الکترونیک نقطه اوج - ارگ ساسانی؛ عنوانی است که یک سایت بدون مجوز چند سال است روی ارگ قدیمی شهرستان انار گذاشته و هر از چند گاهی که نذورات مردم و تلاش هیئت‌امنای حرم شهید گمنام انار که در نزدیکی این سازه‌ی خشتی قرار دارد، به حدی می‌رسد تا با آن بتوان بخشی از حرم را ساخت، دوباره‌ آش بی طعم و نمک رسانه‌ای معلوم‌الحال می‌ریزد توی کاسه‌ی فکر مردم انار.

سوابق کیفری و سیاسی و... این فرد را که در نظر نگیریم، سناریوی قبلی‌اش برای بزرگ کردن ارگ و تخریب وجهه‌ی شهید گمنام را که فراموش کنیم و حتی تلاشش برای گرفتن مجوز شرعی از برخی علما برای ایراد فشار بر مسئولین جهت جا‌به‌جایی مقبره‌ی شهید را هم که ندیده و نشنیده بینگاریم – هر چند مستند همه‌ی این اقدامات در سایت مذکور هست- دست آخر باید دنبال این باشیم که گرداننده‌ی این سایت با خودش چند چند است!

درست در شیراز، شهری که وی مقیم آن‌جاست و معلوم نیست چرا شیراز و وصف بی‌مثالش را رها کرده و به انار چسبیده، در منظر ارگ کریم‌خانی برجی بسیار بزرگ سر بر می‌آورد و این به‌اصطلاح فعال میراث فرهنگی در قبالش یک جمله در این سایت نمی‌نویسد و به ده ها رسانه ی داخلی و خارجی نمی دهد. این خفقان در حالی است که از شیراز می‌شود برای ارگ خاکی و خالی انار دل سوخت، اما از انار نمی‌شود برای ارگ کریم‌خانی که دربش همیشه به روی هزاران گردشگر خارجی باز است، دل سوزاند!

یک بام و دو هوای این سایت بدون مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همین ختم نمی‌شود. درست در قلب استان، در حریم بازار بزرگ کرمان که اثری منحصر به فرد است و در جهان نظیر این راسته‌بازار دیده نمی‌شود، ستون‌های بتنی مجتمع تجاری بزرگی علم می‌شوند و باز دلی برای حریم بازار و خارج شدنش از لیست ثبت به عنوان اثری جهانی نمی‌سوزد. چند قدمی گنبد جبلیه هم همین اتفاق می‌افتد و منتقدین به ساخت زیرگذر با تشر تند مسئولین به سیاسی‌کاری متهم می‌شوند و با وعده‌ی هماهنگی و نظرخواهی از میراث، قضیه تمام می‌شود و باز دلی از این فعالین میراث فرهنگی نمی‌سوزد. از آن مهم‌تر، دل این به اصطلاح دوست‌داران و فعالان حوزه‌ی میراث فرهنگی برای کوه‌هایی که لودر و بیل مکانیکی به جان‌شان افتاده نیز نمی‌سوزد و حتی یک حرف مختصر در این باره نمی‌زنند که ساخت هتل روی کوه، چه اثری می‌تواند روی فرهنگ و میراثش داشته باشد، اما دل‌ها همه متوجه ارگی شده که نه بازدید کننده‌ای دارد و نه توان پذیرایی از بازدید کننده.

گویی تمام هم و غم این فعالین معطوف شده به جسم سبک شهیدی که در نزدیکی ارگ دفن شده. گویی همت‌شان وقتی در نزدیکی همین ارگ، درست آن‌سوی خیابان مجوز ساخت و ساز ساختمان مرتفع داده شد – و ساخته شد-، به خواب رفته بود و حالا تنها برای ساخت حرم شهیدی که عزت و شرف و ناموس و امنیت‌مان را مدیونش هستیم، رگ غیرت‌‌شان باد کرده. گویی ساختن آب‌نما روی دیوار ارگ تاریخی که هیچ وجهه‌ای ندارد هیچ ضربه‌ای به آن نزده و تنها ساختن حرم شهید گمنام شده بلای جان ارگ، که این گونه رعشه بر اندام‌ این جماعت افتاده.

شهید و شهادت و زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت، پشت شیطان را در همه حال می‌لرزاند.

یک نقطه بیش فرق رحیم و رجیم نیست
از نقطه‌ای بترس که شیطانی‌‌ات کنند

شعر: فاضل نظری


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
شهروند اناری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
0
0
ایشان اگر به جایی وصل نباشند با این وصضعیتی که در سایتها نوشته و سابقه دار بودنشان باید توسط دادسرا تحت پیگرد قرار بگیرند
نام:
ایمیل:
* نظر: