‍‍
کد خبر: ۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
طنز
تقلب: در لغت تزویر و جعل است. از جمله موارد استفاده‌ی آن، بهانه‌ای‌ست برای بر هم زدن قواعد هر عملی، بدون دلیل. بانو عفت آن‌را دست‌آویز ریختن در خیابان‌ها دانسته و فائزه، ابزاری برای خوردن ساندویچ
نشریه الکترونیک نقطه اوج / پریشاد
انتخابات: جمع انتخاب، به معنای برگزیدن. محقق می‌شود به گزینش آن‌که ما دوستش داریم. پیش از انقلاب کاندید دوست داشتنی پیش از شروع انتخابات در صندوق رای گذاشته و لاجرم هم‌او از صندوق بیرون می‌آمده. پس از انقلاب این شیوه منسوخ گردید، تا سال 1388 که گروهی قصد داشتند کاندید خود را به زور از صندوقی که در آن نبود، بیرون بیاورند.

اعتراض: در لغت انتقاد است و نکته گیری. در عمل، به کرسی نشاندن حرف است به هر ابزار. آتش زدن سطل آشغال، سوزاندن اماکن عمومی، پرتاب سنگ، تخریب امکانات شهر و... به عنوان نوعی اعتراض مطرح شدند. دیده شده در برخی نقاط از حرکات موزون و خوردن زهر ماری جهت ازاله‌ی قوای عقلانی برای مبادرت به امور وحشیانه در راستای اعتراض استفاده شده.

جنبش: در اصطلاح حرکت آرام را گویند. در عمل، مجموعه حرکاتی است برای بیرون کشیدن نام آدم دوست داشتنی خود از صندوق رای. در برخی اقوام بدوی، تکان دادن اندام در انظار است، به منظور اشتهار به فرهنگ دول خاوری. جنباندن مشتق از جنبش است، و بر تکان‌های مداوم دم در برابر کدخدا، جهت خشنودی وی دلالت دارد.

پایبندی به قانون: پایبند در لغت به معنای مقید. پایبندی بدان در عمل، جابجایی قانون با پا است، متناظر به منفعت مکتسبه. چنان‌چه در برخی موارد قانون زیر پا بسته می‌شود و در بعض موارد بدان پشت پا زده می‌شود. از جمله موارد پیش پا افتادن قانون، دست اندازی بدان بوده در انتخابات ماضی.

تقلب: در لغت تزویر و جعل است. از جمله موارد استفاده‌ی آن، بهانه‌ای‌ست برای بر هم زدن قواعد هر عملی، بدون دلیل. بانو عفت آن‌را دست‌آویز ریختن در خیابان‌ها دانسته و فائزه، ابزاری برای خوردن ساندویچ. متقلب فردی است که از آن را استعمال نموده، از صندوق بیرون خزیده. مانند کسی که بدان متمسک شد، در انتهای لیست شورای شهر تهران ایستاد و سرانجام از شدت فضاحت ماجرا، جخل گردید و منصرف.

کمیته صیانت از آراء: در عمل، پیش‌دستی را گویند. منعقد شده در بلاد خارجه، جهت آن‌چه از آن به عنوان تقلب یاد می‌شود. چنان‌چه شخص دوست داشتنی از صندوق خارج نشد، به استناد خزعبلات این کمیته منکر سلامت انتخابات می‌شوند.

امت خداجوی: آتش زنندگان سطل آشغال را گویند، در حالی که فریاد می‌زنند « نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» و به دنبال سوراخ موش می‌گردند.

نامزد: در لغت معین شده را گویند. در انتخابات، شخصی را گویند که قصد دارد از صندوق رای خارج شود. در جلبک‌زار، منتخب اجباری را گویند، به نحوی که اعلام نامی غیر از وی، به منزله‌ی تقلب حتمی است.

رئیس جمهور: در عمل منتخب ملت است. در جلبک‌زار، شخصی است با سیزده میلیون رای کمتر، که به سنگ پای قزوین گوید زکی.


منتشر شده در ویژه نامه طنز نشریه راه
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
0
1
تو روحت
نام:
ایمیل:
* نظر: