‍‍
کد خبر: ۸۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
به یاد شهدای افغانستانی مدافع حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام
روز گذشته کُهن‌آبادِ شرقِ خراسانِ بزرگ که هم کهن است و هم به وسعت دل دریایی مردانش آباد، دین خودش را با تقدیم دو جوان فاطمی به جمهوری اسلامی ادا کرد و حالا ما برای همیشه‌ی تاریخ وام‌دار غیرت ومردانگی جوانان فاطمی هستیم....

نشریه الکترونیک نقطه اوج - احمد ایزدی / سال‌‌هاست استان کرمان میزبان میهمانانی است که حالا دیگر جزئی از استان شده‌اند. ازدواج‌های پی‌درپی ایرانی‌ها با اتباع افغانستان، رفت و آمد مداوم افاغنه به شهرهای مختلف استان و کارهای فراوانی که فقط و فقط افاغنه بر اثر نیاز مادی تن به انجام‌شان می‌دهند و ده‌ها دلیل دیگر، این میهمانان را صاحب خانه کرده در این استان و دیگر مهمان نیستند.

این میان، ده‌ها طرح و سند مختلف سعی بر محدود کردن جماعت پر رنگ و تعدادی داشت که بخش اعظمی از مشاغلی را بر عهده گرفته بودند که خیلی از کرمانی‌ها و در بعد کلان، ایرانی‌ها به خود اجازه‌ی ورود به آن‌ها را نمی‌دادند. از دست فروشی، تا خرید وسایل کهنه، از کندن چاه، تا کارگری و حمالی. این‌ها همه کارهای سخت بدنی بودند و عافیت طلبی ما مانع از این بود که خیلی جدی به این مشاغل ورود کنیم. نتیجه هم این شد که افاغنه برای تامین معاش خود و برای زندگی در پناه امنیت جمهوری اسلامی و فرار از جنگ‌ها چند ده ساله در سرزمین مادری‌شان، وقتی به این مُلک آمدند، به آن‌ها تن دادند و شدند مردان سخت کوش و زنان رنج دیده. بماند که خیلی وقت‌ها ما، یعنی منِ نگارنده و امثال بنده، ایشان را تحقیر کردیم، به‌شان توهین کردیم و خیلی وقت‌ها حق‌شان را هم به رسم نامردی خوردیم. بماند که هنوز خیلی فرزندان‌شان تحصیل درستی ندارند و ما با خفت، فرزندان‌مان را از کلاس درسی که یک دانش آموز افغانستانی در آن بود، بیرون کشیدیم و او را برای همیشه‌ی عمرش جلوی دوستان و هم‌ سن و سال‌هایش خرد کردیم. بماند که مانده غذاهای‌مان را به آن‌ها دادیم و بماند که گاهی از روی سهل‌انگاری، و یا برای تبرئه‌ی هم‌میهن خودمان، بیشترین بار گناه و جرم را روی دوش آن‌ها گذاشتیم. بماند که سخنان رهبر انقلاب و دستورشان برای تحصیل رایگان، حتی برای مهاجرین غیرقانونی، هنوز برخی جاها روی زمین مانده و ...

این هم بماند که ورود غیرقانونی این گروه، ورودشان به بسیاری تخلفات سنگین و سعی‌شان بر قاچاق مواد مخدر، عامل محرکی برای آن‌همه اجحاف به نظر می‌رسید و توجیه دندان‌گیی بود.

تا خودمان از آب و گل بعد از جنگ تحمیلی بیرون بیاییم، افغانستان هم از آتش و دود حمله‌ی شوروی بیرون آمد و بعد که خرابه‌ای از افغانستان ماند، همه سرازیر شدند به سمت ایران و شد آن‌چه می‌بینیم اکنون.

آن‌چه گفته شد، یک روی سکه است و روی دیگر، اتفاقی است که این روزها دارد در استان ما رقم می‌خورد. روز گذشته در حالی که پیکر دو جوان اهل افغانستان روی شانه‌های مردم تشییع می‌شد، کمتر کسی به آن‌چه در این سی و اندی سال بر خاندان آن‌ها گذشته فکر کرد. کمتر کسی نگاهش افتاد به خجالت مادران‌شان و کمتر کسی به سکوت پدران‌شان توجه کرد. روز گذشته هم مثل روزهای قبل، دو شهید افغان که در راه آرمان حکومت اسلامی به شهادت رسیده بودند در کرمان تشییع شدند و برای دفن به شهرهای رفسنجان و بردسیر رفتند.

روز گذشته، میهمانان افغان کرمان برای همیشه کرمان را خجالت زده‌ی خود کردند و نشان دادند اگر نبود سختی زمانه و حبر در انتخاب وطن، هیچ گاه نه این همه سختی را به خود می‌دادند و نه این همه اتفاق از قبل این میهمانی ناخواسته می‌افتاد که همه می‌دانیم.

روز گذشته، کرمان در سکوت خود بدن دو جوان شیعه‌ی افغانستانی را به خاک خود سپرد؛ جوانانی که نه ایران، که ذره ذره‌ی خاک بلاد اسلامی را برای خود وطن می‌دانستند و همین آن‌ها را به جهاد با کافران واداشته بود. جوانانی مومن، انقلابی و رنج کشیده.

روز گذشته میهمانی برای دو جوان افغان در کرمان تمام شد و ما ماندیم با یک دنیا خاطره‌ی تلخ و شیرین، نه از این جوانان، که از یک قوم سختی کشیده که میهمان ما هستند هنوز.

روز گذشته کُهن‌آبادِ شرقِ خراسانِ بزرگ که هم کهن است و هم به وسعت دل دریایی مردانش آباد، دین خودش را با تقدیم دو جوان فاطمی به جمهوری اسلامی ادا کرد و حالا ما برای همیشه‌ی تاریخ وام‌دار غیرت ومردانگی جوانان فاطمی هستیم....


کرمان خبر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: