‍‍
کد خبر: ۸۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
نگاهی بر سناریوی رسانه‌ی اصلاح‌طلب در ماجرای عزل عباس اسلامی و فشار برای برکناری مهدی‌ عرب‌پور
بیم آن می‌رود اصرار بیش‌از اندازه‌ی این سایت بر برکناری عرب‌پور، تنها به نیت انتقام‌جویی از جریانات سیاسی مقابل خود در ماجرای عزل عباس اسلامی باشد و این، علاوه بر تشویش اذهان عمومی، خللی بزرگ در راستای فعالیت‌های جاری استان در مسیر توسعه خواهد بود.


نشریه الکترونیک نقطه اوج / احمد ایزدی - «تخلف تشکلیلاتی» عنوانی بود که حمید ذکاءاسدی آن را برای توجیه عزل عباس اسلامی، مدیرکل روحانی سیاسی و انتخابات استانداری کرمان به کار برد. (1)

عنوانی که اسلامی آن را نپذیرفت و طی نامه‌ای به استاندار کرمان(2) به نوعی استعفای خود را اعلام داشت تا زیر بار عناوین دروغ‌گویی، تخلف تشکیلاتی، تخطی از منشور همدلی انتخابات استان - و چند عنوانی که در حد شایعه ماندند و هیچ رسانه‌ای به آن‌ها نپرداخت- نرود. اسلامی که خودش ایستادن در کنار سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران و یکی از حامیان آشوب‌‌های سال 88 را دلیل عزلش عنوان کرده، حتی در سطح ملی نیز مورد حمایت رسانه‌ای اصلاح‌طلبان قرار گرفت، اما گویی این تخلف تشکیلاتی! خیلی بزرگ‌تر از آن بوده که حتی سخنان فرشید فلاح مبنی بر این‌که عکس گرفتن با خاتمی دلیل عزل هیچ کس نمی‌شود،(3) نور امید را در دل اصلاح‌طلبان بتاباند و آن‌ها را به ماندن وی امیدوار کند. انتشار نامه‌ی استعفای اسلامی خطاب به علیرضا رزم‌حسینی توسط سایت استانداری، آن‌هم بعد از گذشت سه روز از انتشار خبر برگزاری تودیع اسلامی از سمتش و مانور برخی رسانه‌ها بر جمله‌‌ای مبنی بر این‌که اسلامی به خاطر رفتن به منبرِ وعظ امکان حضور در جلسه‌ی تودیع خودش را نداشته، تیر خلاصی بود بر توجیهات طرفین جدال و دست آخر با اعلام نشستن وفایی بر کرسی اداره‌ی امور مدیرکلی سیاسی و انتخابات استانداری کرمان، پرونده‌ی رسمی عباس اسلامی در استانداری بسته شد.

اما سایت تنهای اصلاح‌طلبان استان گویی قصد ندارد خاطره‌ی اسلامی را به این راحتی فراموش کند. این سایت چند روز بعد از آرام شدن فضای سیاسی استان که ملتهب از انتشار خبر عزل اسلامی بود و حتی بسیاری رسانه‌های اصلاح‌طلب پا را فراتر از آن گذاشتند و تلویحاً خبر از عزل قریب‌الوقوع استاندار کرمان توسط رئیس جمهور دادند(4)، خبری را روی خروجی خود گذاشت که اعلام برنامه‌ی منبر وعظ اسلامی بود و به نوعی زنده نگه داشتن شعله‌ی خفیف آتشی که خود یک سر افروختن آن بودند. این میان، اظهارات مهدی عرب‌پور، مشاور فرهنگی استاندار کرمان در خصوص همگرایی نامزدهای اصول‌گرای استان، دست‌مایه‌ی انتشار مطالبی شده که نشان از سناریوی گردانندگان آن برای دنباله دار کردن جریان دارد. توقع حرکتی انقلابی از استاندار برای عزل مهدی عرب‌پور(5) درست در مقابل حرکت رسانه‌ای منتقدین به اسلامی قرار گرفت؛ حرکتی که نوعی انتقام‌جویی را تداعی می‌کند.

انتشار مجدد مطلبی مبنی بر لزوم استعفای عرب‌پور، پیش از تصویب قانون لزوم عدم اظهارنظر برخی مسئولین از جمله مشاورین استانداران له یا علیه نامزدها و جریانات سیاسی در انتخابات، توسط شورای نگهبان، برگ دیگری است که گردانندگان این سایت رو کرده‌اند.

آن‌چه در این‌جا از اهمیت بسیاری برخوردار است، توجه به این نکته است که قانون مذبور طبق اذعان همین سایت هنوز مورد تأیید شورای محترم نگهبان قانون اساسی قرار نگرفته است و تنها برخی مواد آن بررسی تأیید شده‌اند و  تکلیف مابقی هنوز مشخص نشده‌ است. نکته‌ی دیگر این‌که قانون فوق‌الذکر در صورت تصویب نهایی توسط شورای نگهبان قانون اساسی و با فرض شمول آن بر بند مورد نظر- که مانع از اظهار نظر مشاورین استاندار له یا علیه نامزد و جریان سیاسی خاص می‌شود – به گونه‌ای نخواهد بود که اگر کسی پیش از آن چنین عملی را مرتکب شده باشد، مجرم قلمداد شود و عبارتی این قانون عطف به ماسبق نخواهد شد و از بعد از ابلاغ منشاء اثر خواهد بود. در صورتی که در این قانون - با لحاظ شرایط مذکور- این عمل جرم تلقی شود، عرب‌پور پس از ابلاغ قانون بر سر دوراهی یک انتخاب ساده قرار خواهد گرفت؛ دو راهی انتخاب حضور در استانداری که بنا به حکم استاندار رزم‌حسینی صورت گرفته، یا ریاست بر شورای اصول‌گرایان استان. دیگر این‌که مشاور فرهنگی استاندار کرمان با حکم شخص رزم‌حسینی در این جایگاه قرار گرفته و استاندار به خوبی واقف به این مسئله بوده‌ است که عرب‌پور پیش از آن در سمت ریاست شورای اصولگرایان استان فعالیت دارد. بی‌گمان انتصاب وی از سوی استاندار نیز با هدف اتحاد بیشتر جریانات سیاسی و حضور نمایندگان همه‌ی جریانات در استانداری و در امور استان صورت پذیرفته است.

بیم آن می‌رود اصرار بیش‌از اندازه‌ی این سایت بر برکناری عرب‌پور، تنها به نیت انتقام‌جویی از جریانات سیاسی مقابل خود در ماجرای عزل عباس اسلامی باشد و این، علاوه بر تشویش اذهان عمومی، خللی بزرگ در راستای فعالیت‌های جاری استان در مسیر توسعه خواهد بود.

 کرمان خبر

1- سایت استانداری کرمان - 30 مهر 1394

2- سایت استانداری کرمان - 3 آبان 1394

3- گفتار نو - کد خبر: 6355

4- اعتدال - کد خبر 125756

5- گفتارنو - کد خبر 6593

ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
1
1
فعلا که سایت تنهای اصلاح طلبان داره با همه مبارزه می کنه. واقعا بچه حزب الهی باید منسجم تر و متحد تر کار کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
سایتی که خبر عزل اسلامی رو اون طوری منتشر کرد و اونقدر حمایت کرد ازش، الان حاضر نیست خبر مشاوریش رو بده. یه چیز دیگه هم هست و اون اینکه اصلاح طلبا خوب فهمیدن استاندار دورشون زد با این حکم مشاوری اسلامی و دهن شون رو برای مدت بلندی بست
نام:
ایمیل:
* نظر: