‍‍
کد خبر: ۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
هر جا پای غیرت و دیانت و پای حماسه و پاسداشت ارزش‌ها به میان آید، مردم کرمان حماسه سازی می‌کنند
نشریه الکترونیک نقطه - سرانجام پس از ماه‌ها انتظار پیکر 20 شهید غواص مظلوم که پیش ‌از این در تهران تشیع شده بودند به کرمان رسیدند. کاروان شهدای غواص در حالی وارد کرمان شد که سهم کرمانی‌ها از 175 شهید تفحص شده از منطقه عملیاتی کربلا چهار و پنج 20 شهید بود. بر اساس اعلام مسئولین پیکر 10 شهید این کاروان شناسایی‌شده بودند و مابقی آن‌ها گمنام هستند. کرمانی‌ها در روز گذشته با حضوری باور نکردنی یکی از حماسی‌ترین صحنه‌های تاریخی استان را رقم زدند. جمعیتی که جز در راهپیمایی‌ها نمی‌شود دید و در چنین مراسم‌هایی این‌چنین حضور پررنگی بی‌سابقه بوده است. حضور این جمعیت نشان داد که هر جا پای غیرت و دیانت و پای حماسه و پاسداشت ارزش‌ها به میان آید، مردم کرمان حماسه سازی می‌کنند.

شروع مردمی مراسم با مرگ بر آمریکا

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته که از سوی مسئولین امر اعلام‌شده بود، قرار بود مراسم رسمی تشییع شهدا از ساعت 18 در محل چهارراه ولی‌عصر آغاز شود. اما مردم پیش از همه‌ی این برنامه‌ریزی‌ها، به‌صورت خودجوش در میدان آزادی تجمع کرده بودند. تجمع مردم در میدان آزادی در حالی صورت می‌پذیرفت که تمام‌مسیرهای منتهی به این میدان مسدود شده بودند و میدان مملو از جمعیت مشتاق استقبال از شهدا بود. حاشیه قابل‌توجه این شروع حماسی نیز شعارهای یکپارچه مردم علیه «آمریکا» و «اسرائیل» با «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» بود.

2 ساعت تشیع شهدا از میدان آزادی تا تقاطع ولی‌عصر

هرچند قرار بود ساعت 18 مراسم به‌صورت رسمی از میدان ولی‌عصر آغاز شود و سرانجام با تشیع کاروان‌های شهدا نماز مغرب و عشا در مصلا امام علی علیه‌السلام اقامه شود، اما سنگ تمام کرمانی‌ها برای تشیع شهدا و جمعیت حاضر در حدفاصل میدان آزادی تا تقاطع ولی‌عصر مانع از حرکت تند کاروان‌ها شد و بدرقه 2 ساعتی شهدا در حدفاصل این مسافت کوتاه باعث شد که اذان مغرب از بلندگوهای کاروان شهدا در چهارراه ولی‌عصر طنین‌انداز بشود.

حضوری که لحظه‌به‌لحظه اضافه می‌شد

از میدان آزادی تا مصلای امام علی افرادی هم در حاشیه خیابان‌ها ایستاده، منتظر کاروان شهدا بودند. کاروان شهدا در میان موجی از مردم همراه از راه می‌رسید و این انتظار با همراهی این موج پرتلاطم از دریای معرفت و غیرت پایان می‌یافت.

غروب هم خود را به تشیع شهدا رساند!

بعد از حرکت کاروان از تقاطع ولی‌عصر، آسمان به‌سرعت در دل شب فرومی‌رفت و در حالی شب از راه می‌رسید که جمعیت همچنان همراه با کاروان شهدا همراه بود. با رسیدن کاروان به چهارراه کاظمی، چراغ‌ها همه روشن و تاریکی در آسمان پرستاره شهر کرمان حکم‌فرما شده بود. جمعیت خستگی‌ناپذیر همچنان با همان شور و شوق ابتدای مراسم غلغله کنان در کنار کامیون‌های شهدا عزاداری می‌کردند سرانجام به مصلای امام علی رسیدند. تابوت این شهدا سرانجام باعزت و شور هر چه بیشتر بر روی دستان مردم کرمان به داخل سالن مراسم رفت و این سرفصل شروع مراسم وداع با این شهدا بود.


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: