‍‍
کد خبر: ۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
گزارش هایی که در هر مناسبت پیش و پس جلسات استان با حضور یاعدم حضور استاندار محترم در خصوص موفقیت های شگرف مثلث توسعه اقتصادی استان بیان می شود در صورت فرض صحت صد در صدی بی شک نمی توانند روزنه ی روشنی برای امید به دستیابی به توسعه پایدار و حصول مدارج پیشرفت تلقی شوند
نقطه - امروز از کشاورز و کارگر گرفته تا مهندس و پزشک کرمانی همه معترف به ظرفیت های استان هستند ولیکن در کنار بیان این ظرفیت ها آه و افسوس برای  عدم استفاده و بهره برداری از الطاف الهی و خدادادی به سرزمین فرصت ها و استان کریمان ایران نمایان و موجب تکدر خاطر مردمان نجیب و کریم بوده و است .

  بی شک در واقعیت امروز استان آنچه مشهود است ادامه سایه سنگین رکود اقتصادی و صنعتی در استان و زجر جامعه جوان استان از معضل بیکاری است . باید بدانیم که نسل فعال استان کرمان که همان نسل های سوم و چهارم انقلاب هستند به دروازه های میانسالی و گذر از دوران طراوت و قوه جوانی نزدیک هستند . لذا اگر طرح های اقتصادی و اشتغالی استان و سرمایه گذاری های وعده داده شده قرار باشد در بلند مدت و بازه نامعین و زمانی که پنجره جمعیتی استان بسته خواهد شد، به نتیجه برسند ؛ نسل فعال امروز در بهترین حالت با کمترین سطح رفاه و اشتغال گذران عمر خواهند کرد یا سرخورده و درمانده به جمع نیازمندان در انتظار حمایت دستگاه های حمایتی می پیوندند یا جلای وطن کرده و برای استفاده از ظرفیت های قابل توجه خود به استان های دیگر مهاجرت خواهند نمود .

اکنون حدود 2 سال است که طنین صدای رسای مدیریت استان بر تکرار واژه های مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان به گوش مردمان کرمان و ایران می رسد لذا باید به افکار عمومی برای انتظار رویش و نمایش اقدامات و پیگیری های استاندار کرمان حق داد. گزارش هایی که در هر مناسبت پیش و پس جلسات استان با حضور یاعدم حضور استاندار محترم در خصوص موفقیت های شگرف مثلث توسعه اقتصادی استان بیان می شود در صورت فرض صحت صد در صدی بی شک نمی توانند روزنه ی روشنی برای امید به دستیابی به توسعه پایدار و حصول مدارج پیشرفت تلقی  شوند .

مطمئنا استاندار محترم کرمان و مشاوران ایشان با ادبیات علمی و شاخص های توسعه اقتصادی آشنایی کافی را دارند لذا باید به این  نکته توجه نمود که مفهوم و انتظار از توسعه اقتصادی  فراتر از رشد اقتصادی است.

آنچه امروز از بلند گوهای تبلیغاتی استانداری کرمان به گوش می رسد خبر های کلی از مذاکرات فشرده و متراکم باسرمایه گذاران که فقط به سرمایه گذاری در استان فرا خوانده می شوند و آغاز نهضت سند نویسی  توسعه در استان است که احتمالا با  نگرش از دریچه ی شعار ها ی مثلث توسعه اقتصادی استان در حال نگارش و ارائه می باشند .

حال سوال مهمی که دراین میان رخ می نماید این است که در این نهضت سند نویسی چه مفاهیم ،چشم انداز و اهدافی برای نیل به  توسعه پایدار اقتصادی تدوین خواهد شد و آیا در صورت تحقق وعده های سرمایه گذاری این سرمایه گذاری ها به تقویت ساختار اقتصادی استان مبتنی بر بستر های زیست محیطی تاریخی –فرهنگی –اجتماعی  منطقه ای ونیاز تولیدی و صنعتی به صورت متعادل وارد خواهد شد و به عبارتی دیگر آیا این اقدامات موجب ارتقای فراگیر و همه جانبه سطح زندگی و رفاه اجتماعی که به نوعی غایت تعریف غربی توسعه اقتصادی است خواهد شد ؟!

در تبیین گفتار فوق لازم است تاکید شود  آنچه که از بیانات و ارشادات مقام معظم رهبری مستفاد  می گردد  این است که برنامه ریزی برای  ارتقای زندگی مردم بر اساس تعاریف، مفاهیم و الگو های معرفی شده و عرف جوامع غربی و جهان با عنوان توسعه اقتصادی نسخه ی مناسبی برای کشور ما نبوده و نمی باشد و آنچه که ما نیاز داریم توجه به پیشرفت در کنار عدالت است.

 به عبارت دیگر آنچه می بایست در تدوین  اسناد استان  مورد توجه قرار گیرد این است که با توجه به اقتضای زمانی دهه پیشرفت و عدالت ،  به پیشرفت همه جانبه در تولید ثروت ملی ،دانش و فناوری کمک به اقتدار ملی و عزت بین المللی، اخلاق و معنویت ،امنیت اجتماعی و اخلاقی ارتقای بهره وری و وحدت و انسجام ملی توجه شود .

بی شک با قدم برداشتن برای تحقق پیشرفت در عرصه های مذکور و تلاش برای نهادینه سازی اقتصاد  مقاومتی  و مدیریت جهادی بالتبع  توسعه اقتصادی استان نیز رقم خواهد خورد .

در پایان امید است مدیران استان با عنایت به سال های مانده از دهه پیشرفت و عدالت  و یک دهه فرصت باقی مانده برای تحقق  اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 با نگاه و ادراکی همه جانبه نسبت به مفهوم پیشرفت در خصوص تسریع در تدوین و اصلاح برنامه های راهبردی استان اقدام نمایند تا در مسیر پیشرفت استان بتوان از تمامی ظرفیت منابع انسانی مستعد استان در نسل های دوم ، سوم و چهارم انقلاب بهره برد و به همت این نسل ها ی پر تلاش انقلاب زمینه انجام وظیفه نسبت به میهن اسلامی و موجبات افتخار و الگو قرار گرفتن استان کرمان فراهم و میسر گردد. باشد که نسل های بعدی انقلاب به همت و تلاش ما ادای احترام کنند.

جواد وکیلی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: