‍‍
کد خبر: ۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
افرادی که بدلیل مسائل شهرنشینی، تغییر موقعیت جغرافیایی و مکانیزه شدن شغلشان آسیب دیده اند مستعد تر از دیگران برای پیوستن به گروههای جدید مذهبی بوده و هستند
نقطه نیوز - در سده 19 میلادی در آمریکا، "جنبش اوان گلیک" (ایمان ژرف را از کار نیک و انجام مراسم و تکالیف مذهبی مهمتر می دانستند)، از یک گرایش مذهبی کوچک، به یک جریان عمده مذهبی تبدیل شد و سبب ایجاد دو دستگی در دین شد. بسیاری از مسلک های مذهبی در این دوران سر برآوردند.

"بیداری بزرگ دوم"، یک فراز مذهبی در ایالات متحده آمریکاست که، بین سالهای 1820 و 1860 میلادی اتفاق افتاد. در نگاهی به دوران بیداری بزرگ دوم می‌توانیم تصویری از علت افت و خیز فرقه ها، در سه دهه اخیر بدست آوریم. اگر چه "بیداری بزرگ دوم"، ابتدا باعث رشد گروههای مذهبی شد، ولی لازم است بدانید که تمامی فرقه ها، خصوصا فرقه های امروزی مذهبی نیستند
و نیاز است از یک منظر تاریخی- مذهبی یا روانشناسی- مذهبی تجزیه و تحلیل گردند.

فرقه ها در دوره تغییرات اجتماعی- اقتصادی سر بر می‌آورند. تا زمانی که محیط اجتماعی و اقتصادی ثابت نباشد، نیاز و توجه به ایده های نو و جنبش های نو وجود دارد. مسلک های مذهبی، زمانی ظهور می‌کنند که بخش هایی از جامعه احساس کنند نیازهای مذهبی شان برآورده نمی شود. در این میان افرادی که بدلیل مسائل شهرنشینی، تغییر موقعیت جغرافیایی و مکانیزه شدن شغلشان آسیب دیده اند مستعد تر از دیگران برای پیوستن به گروههای جدید مذهبی بوده و هستند. فرقه ها در قدیم ابتدا جمعیت حاشیه ای را جذب می‌کردند ولی امروزه با موفقیت تمام در میان همه بخش های جامعه عضوگیری می‌کنند.

محققان در بررسی های خود میان فرقه ها دریافتند که، اعتقادات، عملکرد و برخورد مسلک ها فوق العاده متفاوت است. برخی فرقه ها رادیکال و برخی دیگر محافظه کار هستند. برخی نسبت به اعضای خود سخت گیر و برخی دیگر سهل گیر
می باشند. تعدادی از آنها رابطه نزدیک با سازمان های مادر داشته و تعدادی دیگر خودشان را بطور کامل دور نگه می‌داشتند. برخی از فرقه ها عمر کوتاه داشته و برخی دیگر آنقدر عمر داشتند که هنوز وجود دارند.

مسلک های سده 1800 میلادی را می‌توان بر اساس اهداف و اعتقاداتشان دسته بندی کرد.

"مسلک های احیا کننده"، مشخصا می‌خواستند تغییراتی درون یک گروه مذهبی بدهند و ظاهرا آنها را برای جنگ بین مکاتب فکری جدید و قدیم به وجود آورده بودند.

"مسلک های تفرقه افکن"، مدافع رادیکال ترین تغییرات در اعتقادات و جدایی دایم از گروه مذهبی مادر خود بودند و آن را بعنوان جایگزین و بدل واقعی به پیروانشان ارائه کردند. این گروهها نظرات جدیدی در خصوص جهان ارائه کرده اند.

فرقه های انحرافی که از ادیان الهی مشتق شده بودند، از ابتدا خود را مستقل از مذاهب شناخته شده بر حق، معرفی کرده و بیان می‌کنند که یک دین مستقل هستند. مسلک های مذهبی نما یا فرقه های انحرافی، عقاید خاص سیاسی و یا اجتماعی را همراه با ساختاری مذهبی تبلیغ می‌کنند. این فرقه ها در شرق و غرب جهان فعالیت دارند و با استفاده از نام دین، گروهی را به سوی خود جذب می‌کنند. بسیاری از فریب خوردگان فرقه های انحرافی از ابتدا نمی دانستند که از نام دین تنها برای تحریک احساسات دینی و سهولت جذب آنان به درون فرقه استفاده شده است. افراد عضو گیر فرقه های انحرافی معمولا سراغ سوژه هایی میروند که گرایشات مذهبی دارند و سعی می‌کنند با استفاده از کلمات فریبنده آنان را به عضویت فرقه درآورند.

ادامه دارد...
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
0
0
از حرفای برخی مسئولین هم ممکنه فرقه بوجود بیاید.
مثل همین مورد اخیری که نوشتید.....
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
0
1
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «در قلمرو سایه‌ها» جستارهایی در روان‌شناسی فرقه‌ها اثر احسان احمدی و سمیه شاه حسینی از سوی نشر نارگل روانه بازار کتاب شد.

«فرقه‌ها چیست؟ چرا و چگونه شکل می‌گیرند؟ چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟ نقش آنها در معادلات ثروت و قدرت در دنیای کنونی چیست؟ چه خطراتی را برای فرد و جامعه دارند؟ از چه شیوه هایی برای عضوگیری و نگه‌داشتن افراد استفاده می‌کنند؟ آیا ساختار فرقه‌ها با هم فرق دارد؟ آن‌ها چه آسیب‌های روانی را به اعضای خود وارد می‌کنند؟ رهبران فرقه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ چگونه می‌توان از خطرات فرقه‌ها پیشگیری کرد؟ و زندگی پس از فرقه، برای کسانی که از فرقه‌ها جدا می‌شوند چگونه خواهد بود؟ این‌ها و بیش از این‌ها مطالبی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.»


کتاب «در قلمرو سایه‌ها» در یازده فصل به سوالاتی که بالاتر مطرح شده پاسخ می‌دهد و خواننده را با مسائل روانی‌شناسی این مسئله روبرو می‌کند.

این کتاب در 207 صفحه و شمارگان یک هزار نسخه با قیمت 10 هزار تومان از سوی نشر نارگل روانه بازار کتاب شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند با شماره تلفن‌های 66989356 و 66989360 تماس بگیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر: