‍‍
کد خبر: ۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
شما می توانید پشت سر شیر راه بروید، اما از حرکت در خلف نساء خودداری کنید
خیلی نمی گذرد که در سیستم حمل و نقل عمومی شاهد حضور تحولی شده ایم که جای تقدیر دارد و باید از مدیران مربوطه قدردانی کرد مواردی مثل مترو و سامانه اتوبوسهای تندرو(بی آرتی) و حتی اتوبوسهای معمولی، که باوجود حجم بالای ترافیک کلان شهرهائی مثل تهران، اگرچه به چشم نیامده ولی حقا سهم بسزائی در کنترل این معضل مهم شهری داشته است.

اما از تعریف و تمجید که بگذریم نکته ای را که در نگاه اول شاید به اهمیت بنماید را با متذکر شد .
در سیستم عمومی حمل ونقل از مترو که عبور کنیم مهمترین آن، اتوبوس خواهد بود چه از نوع تند رویش(بی آر تی) و چه از نوع معمولیش.

در گذشته، برنامه نشستن در این اتوبوسها به شکلی بود که مردان در قسمت جلوی ماشین می نشستند و زنان در عقب تا رعایت شئونات اسلامی بشود .

اما به تازگی (البته نه خیلی تازه) این رویه بالعکس شده وزنان رابه بهانه نظارت بیشتر راننده و تامین امنیت بهترایشان به بخش جلوی اتوبوسها منتقل کرده اند و مردان را به انتهای این وسیله عمومی، هدایت نموده اند.

البته شاید ایراد گرفتن به این موضوع برای بسیاری بیهوده به نظر برسد ویا با ذکر همان مطلب که این کار برای تامین امنیت بیشتر نسوان است، آن را توجیه نمایند. ما فقط به ذکر یک روایت در مورد حرکت در پشت سر زنان اکتفا می کنیم.

در جوامع روائی ما آمده است :"شما می توانید پشت سر شیر راه بروید، اما از حرکت در خلف نساء خود داری کنید"

این روایت نشان می دهد که قرار دادن زنان در مقابل مردان امری است که باید از آن ترسید و پرهیز نمود وحتی این مورد را از حرکت در پشت سر شیر( که حیوانی درنده است) برای مردان پر خطر تر دانستند و ما را به نهی از آن امر کرده اند.

شاید یکی از دلایل نحوه ایستادن در نماز جماعت زنان در عقب مردان همین باشد .

حال خودتان قضاوت کنید که آیا این مورد (تعویض محل ایستادن ونشستن زنان ومردان ) اسلامی است ویا برعکس در تضاد با آموزه های دین ما و همسو بافرهنگ غربی است، که همواره از زن به عنوان وسیله ای برای بهره برداری جنسی ، استفاده ابزاری کرده است؟ 

ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
0
0
اصلا مختلط کنید... چون خود خانمها دارن میان تو قسمت آقایون... مختلط کنید راحت شیم ما هم بتونیم بریم جلو
نام:
ایمیل:
* نظر: