‍‍
کد خبر: ۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
به بهانه نمایشگاه کتاب کرمان
هیچ کس نمی‌اندیشد که چرا کتاب فروشان شهرستانی اغلب توزیع کنندگان کتاب‌های زرد‌، بی‌مایه، و یا دانشگاهی‌اند. مسئولان فرهنگی هرگز نگفته‌اند اگر به فکر "بهار کتاب‌خوانی "اند ، چرا در عرض چند روز و در مرکز استان آن را خلاصه می‌کنند؟
نقطه نیوز - نمایشگاه کتاب کرمان ابدا مایه خوشحالی و مباهات نیست. برخلاف آن‌چه هر ساله در رسانه‌های مختلف می‌گویند و یا ناراحت هستند از کوچک شدن ابعاد نمایشگاه‌!

نمایشگاه کتاب نه جشن کتابخوانی است‌، نه شور خوش یمن علاقمندان به کتاب. چرا که نیمی از آن‌هایی که از نمایشگاه بازدید می‌کنند، می‌آیند که آمده باشند‌. بسیاری دنبال چیزهایی غیر از کتابند.

در حقیقت نمایشگاه کتاب کرمان نمود عمق نادرستی مدیریت فرهنگی در کشور است. برپایی چنین نمایشگاهی نشان می‌دهد مناطق مختلف استان ما تا چه میزان دچار فقر فرهنگی‌اند.

هر ساله برپایی این نمایشگاه مردم مختلف از سرتاسر استان راهی شهر کرمان می‌شوند تا از فروش با 20تا 40 درصد تخفیف بهره ببرند، تا فقدان کتاب فروشی خوب،کتاب‌های خوب و فی‌الواقع فقدان سیاست‌های درست توزیع امکانات فرهنگی در کشور را بزدایند‌. این چرخه هر ساله‌، عیناً مصداق حقیقی کوبیدن ورم سر با چکش است.

در این میان تنها کسانی که سود می‌برند‌، مسئولان فرهنگی‌اند؛ چون بیلان کار می‌دهند .

همچنین ناشران بی‌کیفیت و غیر‌حرفه‌ای‌اند چون محصولات زرد‌، بی‌کیفیت و بعضاً مضرشان را به این بازار می‌آورند و جلوی چشم پسر و دختر جوان می‌گذارند و با توصیفات اغواگر، آن را آب می‌کنند .

در این بازار سود از آن ناشرانی است که با حذف واسطه‌های توزیع کننده و کتاب فروش‌، فروش عمده‌ی یک ساله‌ی خود را در عرض چند روز رقم می‌زنند.

بله ... نمایشگاه به مسئولان، ناشران زرد، ناشران حرفه‌ای،کارگران مصلا‌، شرکت‌های پیمانکاری، ارشاد، انتشارات وابسته به ارشاد و... سود می‌رساند‌، اما از شاعر کهنوجی که برای خرید کتاب باید ساعت‌ها اتوبوس سواری را به جان بخرد‌، هیچ دردی دوا نمی‌کند . مطمئن باشید هیچ کس به فکر او نیست ... همه از برپایی بازار سود می‌برند، به نمایشگاه می‌آیند‌، آن را "بهار کتاب" می‌خوانند، برپایی آن‌را می‌ستایند‌، اما هیچ کس به جوان شهرستانی نمی‌اندیشد...

هیچ کس نمی‌اندیشد که چرا کتاب فروشان شهرستانی اغلب توزیع کنندگان کتاب‌های زرد‌، بی‌مایه، و یا دانشگاهی‌اند.

مسئولان فرهنگی هرگز نگفته‌اند اگر به فکر "بهار کتاب‌خوانی "اند ، چرا در عرض چند روز و در مرکز استان آن را خلاصه می‌کنند؟

این بهار ارزانی شرکای سود!


م . ش

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: