‍‍
کد خبر: ۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |

نقطه نیوز - با پایان یافتن زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و ثبت نام جمع کثیری از رجال سیاسی شناخته شده٬ انتخابات وارد فاز جدیدی شد. ثبت نام دکتر جلیلی٬ هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی در ساعات و دقایق پایانی روز آخر ثبت نام٬ تحلیل ها و گمانه زنی ها را دچار تغییرات اساسی کرد. با نگاهی به اسامی افراد ثبت نام کرده و سوابق آنها می‌توان طیف ها و دسته بندی های خاصی را برای رقابت در عرصه‌ی انتخابات تعیین کرد. طیف اصولگرایان که با تعداد کاندیداهای بالقوه‌ی زیادی پا به عرصه‌ی انتخابات گذاشته بودند اکنون با سه نفر از ائتلاف 2 + 1 یعنی آقایان ولایتی٬‌حداد و قالیباف که هر سه ثبت نام کرده اند٬‌ دو نفر از ائتلاف 5 گانه یعنی آقایان ابوترابی فرد و متکی که به نظر می‌رسد از این ائتلاف جدا شده٬‌ دکتر لنکرانی از جبهه‌ی پایداری و دکتر زاکانی از جبهه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و دکتر جلیلی فعلا به صورت مستقل و تعدادی از آقایان دیگر حضور دارند.

اصلاح طلبان که به دلیل فتنه‌ی 88 امسال کاندیدای شاخصی نداشتند با آقایان عارف٬ کواکبیان٬ شریعتمداری٬ روحانی٬‌ اصغر زاده٬‌ جهانگیری٬ مظاهری٬‌ پزشکیان و ... وارد عرصه شده اند و پس از تلاش‌های ناکامشان در به صحنه آوردن خاتمی رو به هاشمی آوردند و وی در آخرین لحظات ثبت نام کرد. هر چند که به نظر می‌رسد وی از مدت ها قبل قصد ورود به انتخابات را داشته و منتظر فرصتی برای منجی نمایی و آماده کردن اذهان طرفداران طیف اصلاح طلب بوده است. از شواهد امر پیداست که اکثریت قاطع کاندیداهای اصلاح طلب به نفع هاشمی کناره گیری خواهند نمود.

طیف سوم را نیز کاندیداهای دولتی تشکیل می‌دهند. اسفندیار رحیم مشایی٬ دکتر رحیمی و جوانفکر در این دسته قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد تایید و یا رد صلاحیت هر یک٬‌ انرژی طرفداران دولت را حول دیگر کاندیدا متمرکز کند.

تعدادی از نامزدها نیز به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده اند که از این بین دکتر محسن رضایی از بقیه شاخص تر است.

آنچه که از هم اکنون مشخص است کناره گیری بسیاری از ثبت نام کرده ها به نفع کاندیداهای شاخص طیف خود است. هر چند که افراد ثبت نام کرده ممکن است سبد رای چندان پرباری نداشته باشند٬‌ اما اعلام حمایت آنها از یک کاندیدا یک بازی روانی و رسانه ای را روی ذهن مردم پیاده کرده و القای اقبال به کاندیدای خاص می‌کند. همچنین با توجه به بازی های رسانه ای اخیر و نمودن وضعیت بحرانی در کشور٬ اعلام حمایت کاندیداهای کنار کشیده از یک کاندیدای خاص به منظور منجی نمایی او و القای انتخاب او به عنوان تنها راه نجات کشور از بحران خواهد بود. همه‌ی کاندیداهای کنار کشیده نیز هدایت ستادهای انتخاباتی کاندیدای خاص را به عهده خواهند گرفت.

اما به نظر می‌رسد اصولگرایان که تا کنون از ضعف اصلاح طلبان آسوده بوده و کاندیداهای متعددی را روانه‌ی میدان رقابت کرده بودند اکنون با ورود هاشمی و جمع شدن اصلاح طلبان پیرامون او به طور جدی تری به ائتلاف و انتخاب یک نماینده از بین خود بیاندیشند و با توجه به اینکه آنها به صالح مقبول بیش از اصلح اعتقاد دارند ممکن است فردی را که در نظرسنجی‌ها بیشترین اقبال را داشته باشد به عنوان نماینده‌ی اصولگرایی به میدان رقابت فرستاده و دیگران به حمایت از او بپردازند.

اما قصه‌ی جبهه‌ی پایداری با سایر اصولگرایان فرق می‌کند. این جبهه معتقد است که اصلح باید برای انتخابات معرفی شود و مقبولیت و رای آوری او در درجه‌ی اول قرار ندارد بلکه ولایت مداری و تخصص مهم تر می‌باشد. بر این اساس با توجه به شاخصه‌های مورد نظر٬ این جبهه پس از آنکه نتوانست دکتر جلیلی و مهندس فتاح را مجاب به نامزدی کند دکتر لنکرانی را مامور به انجام این وظیفه کرد و حال که در آخرین ساعات دکتر جلیلی کاندیدای ریاست جمهوری شده اند٬ باید دید این جبهه چه تصمیمی را اتخاذ خواهد نمود و با توجه به اینکه دکتر لنکرانی رقابت درون گفتمانی را مناسب نمی داند از بین این دو کاندیدا کدامیک به عنوان کاندیدای گفتمان انقلابی انتخاب خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به اصلحیت٬‌ مقبولیت و جامعیت دکتر جلیلی٬ ائتلافی بین جبهه‌ی پایداری٬‌ ایشان و زاکانی صورت پذیرد. البته دکتر جلیلی پتانسیل جمع آوری سایر اصولگرایان در حول خود را نیز دارد. البته اگر کاندیداهای دیگری مانند قالیباف و متکی با این موضوع کنار بیایند.

دکتر رضایی نیز به نظر می‌رسد که مشی مستقل خود را تا پایان حفظ کرده و با برنامه‌ها و نظرات منحصر به فرد خود در انتخابات شرکت کند. با توجه به کاروانی که در هنگام ثبت نام ایشان به صورت خودجوش به همراهشان به راه افتاده بود٬ ممکن است ایشان در تحلیل‌هایشان بیش از تعداد آرای سال 84 برای خود متصور بوده و خود را یک رقیب قدرتمند در انتخابات امسال بدانند.

با نگاهی به دسته بندی‌های فوق می‌توان همچنان قدرتمند ترین طیف حاضر در انتخابات را طیف اصولگرایان دانست هر چند که رقابت بین دکتر رضایی٬‌هاشمی و اصلاح طلبان٬ و طیف دولت در نیز برای حضور در مرحله‌ی دوم انتخابات٬ که بسیار محتمل است٬ بسیار فشرده است. به هر حال چند روز باقیمانده تا انتخابات بسیار حساس و تعیین کننده است. شورای نگهبان با تایید یا رد صلاحیت کاندیداها٬‌ کاندیداها با ائتلاف‌های جدید و اعلام حمایت‌ها٬‌ نامزدها با ارائه‌ی برنامه‌ها و سخنرانی‌ها٬‌ ستادهای انتخاباتی با تبلیغات و ... می‌توانند تغییر دهنده‌ی اقبال مردم به کاندیداهای نهایی باشند.

به هر حال آنچه که مهم است برگزاری یک انتخابات پرشور٬‌ پر حضور٬ آرام و انتخاب بهترین فرد برای پستی است که 4 سال تمام زمام دار سکان اجرایی کشور را در اختیار خواهد داشت. در این بین انتخاب مردم هر چه باشد قابل احترام بوده و باید با تمکین همه‌ی کاندیداها همراه باشد و این حق مردم است. اما وظیفه ای نیز بر عهده‌ی مردم قرار دارد و آن رقم زدن یک حماسه‌ی سیاسی و انتخاب اصلح از میان جمع کثیر کاندیداهاست.


ساتر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: