‍‍
کد خبر: ۱۰۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
آن‌چه دارد در قلعه گنج اتفاق می‌افتد آن قدر برجستگی داشته که رهبر انقلاب در چند نوبت از لزوم «مستند سازی» و «الگوسازی» آن برای سایر استان‌ها سخن گفته‌اند
نشریه الکترونیک نقطه/ «اقتصاد مقاومتی»، نامی است که این روزها در کرمان بیشتر از هر جایی به گوش می‌رسد. نماینده‌ی عالی دولت در استان کرمان اما بیش از هر کسی با این مقوله شناخته شده است و همه‌ی حرف‌هایش در حوزه‌ی عملکرد اقتصادی، به «اقتصاد مقاومتی» ختم می‌شود.

رز‌م‌حسینی روز گذشته در جمع ائمه‌ی جمعه‌ی استان برای چندمین بار به قلعه‌گنج، پایلوت اقتصاد مقاومتی در استان و کشور اشاره کرد و حتی در خلال سخنانش به تاکید رهبر انقلاب برای بازدید مسئولین از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره نمود[1]. دستوری که به گونه‌ای بر زمین مانده و هیچ راهکاری برای اجرایی شدن آن اعلام نشده. بی‌شک آن‌چه دارد در قلعه گنج اتفاق می‌افتد آن قدر برجستگی داشته که رهبر انقلاب در چند نوبت از لزوم «مستند سازی» و «الگوسازی» آن برای سایر استان‌ها سخن گفته‌اند. و بی تردید مسئولین استان تمام همّ خود را صرف این مسئله نموده‌اند که قلعه‌گنج را به سایرین بشناسانند؛ اما دو نکته در این میان نباید مغفول بماند.

اول، استفاده از توان رسانه‌هاست. هر چند رسانه‌های استان بارها به این مقوله اشاره داشته‌اند؛ اما جای این نقد جدی به رسانه‌های استان خالی است که اثر و برد رسانه‌های محلی به اندازه‌ای نیست که حتی بتواند بخش قابل توجهی از مردم استان را پوشش بدهد، چه برسد که بخواهد با همین توان کم، استان‌های دیگر، آن‌هم در سطح مدیران را از خود متاثر نماید. جا دارد رسانه‌های کشور در این زمینه دخیل شوند که علاوه بر نمایش ملی اقتصاد مقاومتی در قلعه‌گنج برای تمام کشور و حتی خارج از کشور، سطح علمی و عملی مطبوعات و رسانه‌های استان نیز ارتقاء یابد. خوب یا بد، رسانه‌های خرد و ضعیف در پای رسانه‌های حرفه‌ای و قوی یا خود را بزرگ می‌کنند و یا فضا را بازتر می‌کنند برای جوان‌ترهایی که بزرگ شدن را دوست دارند؛ حتی به قیمت زمین خوردن چند باره و تلمذ در کنار بزرگان.

دوم، سعه‌ی صدر. وقتی نمایش چند فیلم از محرومیت، سختی و ناتوانی مردم زلزله‌زده‌ی کوهبنان که ماه‌هاست دارند می‌لرزند و بیش از زلزله، ترس بی‌خانمانی به جان‌شان چنگ انداخته، نماینده‌ی عالی دولت را وادار می‌نماید که مسئله را به قدری مهم تلقی نماید و به شورای تامین ارجاع دهد، بیم آن می‌رود که راه برای هر گونه انتقاد به هر طرحی بسته شود. صدای انتقاد و منتقدین به اقتصاد مقاومتی باید شنیده شود و کسی جز استاندار که سکان این حرکت را در دست دارد، گوش شنوای این صدا نیست. اگر با هر انتقادی با برچسب سیاه‌نمایی، تخریب، تشویش اذهان عمومی و اصطلاحاتی این‌چنینی برخورد شود، کارها تنها روی کاغذ عالی جلوه می‌نمایند و گزارش‌های رنگارنگی می‌شوند برای بولتن مدیران ناآگاه و نقدناپذیر. آن‌وقت است که اقتصاد مقاومتی هم پوسته‌ای بشود زیر گزارش‌های بزک کرده و چاهی بشود که برای مردم آب ندارد، اما برای برخی! نان فراوان به ارمغان بیاورد.[1] http://yon.ir/3F9cK


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: