‍‍
کد خبر: ۱۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
فردی که تا پیش از زلزله متصدی یک مکان ورزشی بوده، اکنون مدعی ساخت و ساز انواع سازه‌‌ی ساختمانی شده

نشریه الکترونیک نقطه اوج - بیش از دو ماه قبل که زلزله آمد، کوهبنان را بیش از تخریب، ترساند؛ ترس از فرو ریختن خانه‌هایی غیرمقاوم و قدیمی باعث شده بسیاری به کانکس و چادر پناه ببرند. قصه‌ی پُر غصه‌ی کانکس و چادر و سرما و باد و باران و برف، بماند برای وقتی دیگر.

این میان اما بازسازی خانه‌های خراب شده از سویی و ساخت خانه‌هایی که آوار برداری شده‌اند، از سوی دیگر، نیاز کوهبنانی‌ها را به سازندگان خانه معطوف نموده. نیازی که می‌شود از فراوانی تبلیغاتش در فضای مجازی پی به بزرگی آن برد.

روزهای بعد از زلزله در کوهبنان پُر شده با تبلیغات فروش کانکس و چادر و ملزوماتی از قبیل بخاری‌های برقی و... ساخت و بازسازی خانه اما حکایت دیگری دارد. با پیگیری برخی شماره‌ تلفن‌هایی که ذیل عنوان پیمانکار، استاد، معمار و متخصص ساخت سازه‌های مختلف نوشته شده، می‌شود به سابقه‌ی برخی از این افراد پی برد. فردی که تا پیش از زلزله متصدی یک مکان ورزشی بوده، اکنون مدعی ساخت و ساز انواع سازه‌‌ی ساختمانی شده. جوانی که نه دانش و نه تجربه‌ی ساخت و ساز دارد، اکنون با ارسال انبوه پیام در گروه‌های تلگرامی فعال در کوهبنان و مناطق زلزله‌زده‌ی اطراف این شهرستان قصد دارد بنای ساختمان مردمانی تنها را پایه‌ریزی نماید و آینده‌ای به مراتب مبهم‌تر از وقوع زلزله‌ برای آن‌ها رقم بزند.

شایعاتی که در روزهای پس از زلزله در فضای مجازی این شهرستان منتشر می‌شود، یکی از دلایلی است که مردم برای ساخت خانه‌، مقاوم‌سازی بنا و بازسازی محل سکونت خود عجله کنند و از سویی درخواست تسریع از سوی بانک‌های عامل پرداخت وام بازسازی موجب شده مردم از سر ناچاری به این دست افراد برای ساختن خانه‌ تن بدهند.

جا دارد دادستان محترم کرمان که همواره دغدغه‌ی سلامت و امنیت مردم این استان پهناور را داشته‌اند، در این خصوص اقدام نمایند و مانع تضییع حقوق مردم به وسیله‌ی افراد بی صلاحیت شوند.

از دیگر سو، می‌طلبد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و نیز اساتید فن ساختمان در این زمینه ورود کرده، مانع دخالت افراد غیرمتخصص در امری شوند که آیندگان خوب و بد آن را از چشم نظام مهندسی ساختمان و متخصصین این حوزه خواهند دید و گناه اهمال و کم‌کاری در این زمینه را به آن‌ها نسبت خواهند داد.

و صد البته رسانه‌های استان، به خصوص رسانه‌های فعال در شهرستان کوهبنان و مناطق زلزله زده می‌توانند با اطلاع‌رسانی در این خصوص و صدور هشدارهایی به مردم، و نیز افشای ماهیت متقلبین و سودجویان، جلوی سوءاستفاده‌ی افراد مغرض و سودجو را بگیرند.

کرمان خبر
برچسب ها: کوهبنان ، کرمان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: