‍‍
کد خبر: ۱۰۳۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
مالیات که پرداخت نشود، می‌شود همین وضعیت کنونی ما در شهری که برای طی مسیرهای کوچک باید وقت زیادی گذاشت و برای توقف در مرکز شهر، باید کلی وقت گذاشت تا جای توقف پیدا شود
نشریه الکترونیک نقطه / پدیده‌ی خرابی کارت‌خوان‌ها مدتی‌ است به کرمان رسیده. البته خرابی‌ای که کمی عجیب است. این روزها اگر به برخی مراکزی که با ارباب رجوع و مشتریان خود ارتباط مستقیم دارند سر بزنید، متوجه خواهید شد پرداخت اجرت و یا قیمت اجناس با کارت‌های عابربانک، برای‌تان مقدور نخواهد بود. منشی یا کاربر صندوق بلافاصله شما را به سمت نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز راهنمایی می‌کند و شما هم با گرفتن مبلغ مورد نظر، خریدتان را انجام می‌دهید. اما چه چیزی باعث شده این پدیده در کرمان فراگیر شود؟

فرار مالیاتی تنها یک دلیل عدم استفاده‌ی برخی مراکز تجاری از دست‌گاه‌های کارتخوان است. در این مراکز محدود هر قدر تراکنش کمتری ثبت بشود، مالیات کمتری نیز به حساب‌شان نوشته می‌شود. البته نه این که این مراکز به کل قید استفاده از کارتخوان را زده باشند، نه. به هر روی باید ظاهر رسمی یک مرکز را که گردش مالی دارد، داشته باشند. برای نمونه، مطب پزشکی متخصصی که تنها در یک شیفت عصرگاهی بیش از پنجاه بیمار را معاینه می‌کند، در نظر بگیرید. اگر تنها نیمی از این تعداد مراجعه کننده بدون استفاده از کارتخوان هزینه بپردازند، در هر شب یک رقم کلان و در هر هفته رقمی بسیار زیاد و به همین تناسب در ماه و سال رقمی چند ده میلیونی از مالیات پرداختن فرار می‌کند. همین مثال را در برخی شرکت‌ها و فروشگاه‌های عرضه‌ی کالا و خدمات هم متصور شوید. بی‌شک به چنین مواردی برخود کرده‌اید و خیلی زود مصادیق این پدیده در ذهن‌تان مجسم می‌شود.

حال نتیجه‌ی این فرار مالیاتی را در نظر بگیرید. در حوزه‌ی پزشکان، نتیجه‌ی این فرار مالیاتی می‌شود نبودن یک پارکینگ مناسب و بزرگ در اطراف ساختمان‌های بزرگ پزشکی و اتلاف ساعت‌ها وقت از مراجعه‌کنندگان. می‌شود نبود سرویس بهداشتی برای مراجعینی که باید ساعت‌ها وقت‌شان را در انتظار فرا رسیدن نوبت بگذرانند. نبودن محیطی امن و مناسب برای استراحت بیماران و مراجعه‌کنندگان به مراکز پزشکی و... بخش عظیمی از بار این کمبودها هم می‌افتد روی دوش پزشکان با وجدانی که مالیات می‌دهند و شرافتمندانه بر سوگند حرفه‌ای خود در همه‌ی ابعاد استوار مانده‌اند.

در مراکز تجاری و خدماتی هم به همین‌گونه است. مالیات که پرداخت نشود، می‌شود همین وضعیت کنونی ما در شهری که برای طی مسیرهای کوچک باید وقت زیادی گذاشت و برای توقف در مرکز شهر، باید کلی وقت گذاشت تا جای توقف پیدا شود و حتی همان تعداد محدود پارکینگ موجود در شهر، کمی خلوت شوند.

باید شفاف‌سازی را از مسائل بسیار کوچک شروع نمود؛ مسائلی مثل همین دستگاه کارتخوان که نبودنش برای یک نفر در یک مرکز خدماتی شاید به کسی صدمه‌ای نرساند، اما استمرار این نبودن موجب می‌شود روند اصلاح مشکلات شهری و ایجاد بسترهای مناسب زندگی شهری در کرمان را با کندی مواجه نماید.


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: