‍‍
کد خبر: ۱۰۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
تا همین امروز که ده‌ها و صدها مقام طراز اول مملکتی را کرمانی‌ها تحویل جامعه داده‌اند، هیچ اثری از ترس و کرختی و فرهنگ بی‌خیالی و پخمگی در آن‌ها دیده نمی‌شود
نشریه الکترونیک نقطه / حالا دیگر برای خودمان هم جا افتاده که بگوییم کرمانی‌ها آدم‌های بی‌خیالی هستند و فرهنگ «ولش کن» در بین همه‌ی اقشار مردمانش نهادینه شده. اهل مطالبه‌ی حق‌شان نیستند و در برابر ناحق سکوت را بر دادخواهی ترجیح می‌دهند. حالا گناه این اندیشه‌ی احمقانه هم بیفتد به گردن شاه مفلوک قاجار، مهم نیست. نه او می‌تواند از خود دفاع کند و نه ما خبر خیلی دقیقی از حجم عملکرد شاه قاجار داریم که این همه نگون‌بختی را تمام و کمال به آن نسبت بدهیم. اما هر چه هست، شواهد و قرائن فراوانی وجود دارند که خلاف این ادعا را اثبات می‌کنند.

همان زمان شاهان قاجار را که به خوبی نگاه کنیم، می‌بینیم سردمدار مطالبه‌گری، میرزا رضای کرمانی است که شاه قاجار را می‌کشد. همه‌ی حرف و حدیث‌های میرزا و کارش را بگذاریم کنار؛ واقعاً همان یک کار یعنی کشتن شاه، به تمام جنایت محمدخان قاجار برابری می‌کند. اصلاً حق‌خواهی آخوند کرمانی باعث شد وهن و تنبیه شود و جرقه‌ی مشروطه شعله‌ور شود. بعدتر، پیش از انقلاب اسلامی، بزرگانی از همین کرمان به دنبال مطالبه‌ی حق و عدالت، در بنای ارکان انقلابی نقش داشتند. چه حضور مرحوم هاشمی رفسنجانی در لایه‌های مختلف مبارزه و چه حضور برخی دیگر از جمله شهید باهنر و امثال او. شهید باهنر سال‌ها مطالبه‌ی خود را در کتب درسی دوران طاغوت ‌گنجاند، بدون این‌که ساواک بفهمد دارد چه بلایی به سرش می‌آید و این طلبه‌ی کرمانی دارد چه عقبه‌ی‌فکری‌ای ایجاد می‌کند. بعدها بزرگانی از کرمان در مطالبه‌ی حق و دادخواهی مستضعفین، مناصب حکومتی را گرفتند و انجام وظیفه کردند. هنرمندانش هم، ادبایش هم، مورخان و سیاست‌وزرانش و علمایش نیز. تا همین امروز که ده‌ها و صدها مقام طراز اول مملکتی را کرمانی‌ها تحویل جامعه داده‌اند، هیچ اثری از ترس و کرختی و فرهنگ بیخیالی و پخمگی در آن‌ها دیده نمی‌شود. مگر می‌شود چهل سال مبارزه‌ی سرلشکر سلیمانی را چیزی غیر از دادخواهی، حق طلبی، نشاط و شور دانست؟! طبع کویر نشین کرمانی‌ها عادت‌شان داده که اهل آرامش باشند. مثل کویر، مثل ستاره‌های شب که در کویر بهتر از هر جایی دیده می‌شوند. مثل نخل‌هایی که بالاتر از همه‌ی درخت‌ها می‌ایستند و مثل همه‌ی تاریخ که به احترام بزرگان این دیار سکوت کرده و آرام ایستاده.

یک روز هم از راه می‌رسد و این اندیشه‌ی خام از ذهن همه‌ی کرمانی‌ها رخت بر می‌بندد. ان‌شاءالله


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: