‍‍
کد خبر: ۱۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
نگاهی به پروژه‌های عمرانی شهر کرمان
با اصلاح روند مطالعه و اجرای پروژه‌های عمرانی در شهر کرمان، به معنی واقعی کلمه و نه در حد شعار، می توان کرمان را درخور نام بلندش با همدلی مردم و مسئولین ساخت

نشریه الکترونیک نقطه / محمد امین طالبی‌زاده - همواره جمله‌ی «کرمان تو را درخور نام بلندت خواهیم ساخت» شعار بسیاری از مسئولین دلسوز استانی بوده است و لذا با نگاه کردن به چهره‌ی این روزهای شهر کرمان می‌توان تحقق این شعار را با انبوهی از پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره که روزبه‌روز هم به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود مشاهده کرد پروژه‌هایی که زندگی را بر مردم کرمان کمی سخت کرده است و چشم هزاران کرمانی در انتظار افتتاح این پروژه‌ها در افق محوشده است.

پرواضح است که یکی از ارکان مهم پیشرفت در جوامع شهری امروز وجود زیرساخت‌های عمرانی مناسب می‌باشد، لذا انجام پروژه‌های عمرانی درصورتی‌که بامطالعه‌ی دقیق کارشناسی و با اولویت‌بندی مناسب باشد می‌تواند به معنای واقعی کلمه و نه در حد شعار به سازندگی شهر کرمان درخور نام بلندش کمک کند. پروژه‌هایی که در حال حاضر در کرمان در حال اجرا هستند و یا افتتاح‌شده‌اند و یا در آینده‌ای نزدیک کلنگ آن‌ها زده خواهد شد اغلب برای حل معضل ترافیک پیش‌بینی‌شده‌اند که این موجب می‌شود بودجه عمرانی شهر صرفاً به این پروژه‌ها اختصاص یابد و پروژه‌های دیگر ازجمله نوسازی بافت فرسوده‌ی شهری، ساخت اماکن تفریحی و ده‌ها پروژه‌ی ارزشمند دیگر در حاشیه قرار بگیرد. حال پروژه‌های عمرانی که در حال حاضر در حال اجرا هستند دارای نواقص مشترکی هستند که در ادامه در نگاهی کوتاه آن‌ها را تنها از دو جهت موردبررسی قرار می‌دهیم:

1- عدم شفافیت در قراردادها و هزینه‌های پروژه: پروژه‌هایی که در حال اجرا هستند قراردادها و هزینه‌های آن‌ها برای عموم مردم مشخص نیست. این در حالی است که هزینه‌های آن‌ها از بودجه‌ی عمومی و بیت‌المال تأمین می‌شود (بخوانید پول من و شما)، لذا آگاهی بخشیدن به مردم از مفاد این قراردادها ازجمله مدت‌زمان اجرای پروژه، عوامل اجرایی پروژه (ناظر، کارفرما، پیمانکار و ...)، هزینه‌ی انجام پروژه، محل تأمین بودجه و ...، از وظایف مسئولین است. آیا بهتر نیست مفاد قرارداد این پروژه‌ها که گاهی هزینه‌ی نجومی در بردارند منتشر شود تا شائبه‌ی به وجود آمده در میان مردم که ممکن است انجام این پروژه‌ها بر اساس رانت بوده و فسادی در کار باشد را از ذهنشان خارج گرداند؟

2- رعایت نکردن اولویت در انجام پروژه‌ها: متأسفانه این دید اشتباه که هرچه پروژه‌های عمرانی بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی خدمت‌رسانی بیشتر مسئولین است، در بین مردم شهر کرمان به وجود آمده است و این موجب شده است که مسئولین به انجام پروژه‌هایی که جنبه‌ی رسانه‌ای بیشتری دارند روی بیاورند. گویا ساخت پل در تقاطع‌های شهر کرمان به‌صورت قانونی نانوشته و وحی منزل برای حل معضل ترافیک در ذهن مسئولین قرار دارد، پل ساختن با هزینه‌های بالایی که دارد آخرین راه‌حل برای معضل ترافیک می‌باشد و می‌توان با راه‌حل‌های کم‌هزینه‌تری همچون: زوج و فرد کردن خودروها، گسترش حمل‌ونقل عمومی، ساخت پارکینگ‌های عمومی و ... به روان‌تر شدن ترافیک کمک فراوانی کرد. انجام پروژه‌ها و طرح‌هایی با هزینه کمتر باید برساخت پل اولویت داشته باشد. حال که از دید مسئولین ساختن پل اولویت دارد آیا ساخت این پل‌ها باید به‌صورت هم‌زمان باشد؟ یا بهتر بود این پروژه‌ها هم با اولویت‌بندی مناسب انجام شوند تا امروز با مشکلات ترافیکی شدید در ساعت اولیه شب در شهر کرمان روبه‌رو نباشیم.

موارد فوق تنها برخی از مشکلات و نواقص پروژه‌های عمرانی در حال اجرای شهر می‌باشند. نقد و بررسی منصفانه پروژه‌هایی که هرروز در برابر چشمان ما قرار دارند ازجمله پروژه‌ی شش دروازه‌ی مشتاق، زیرگذر میدان آزادی، پل‌های میدان باغ ملی و چهارراه امیرکبیر و ... در اولویت نگارنده قرار دارند و در مطالب بعدی به آنها پرداخته خواهد شد. در پایان ضمن تشکر از زحمات بی‌وقفه مسئولین استان باید گفت با اصلاح روند مطالعه و اجرای پروژه‌های عمرانی در شهر کرمان، به معنی واقعی کلمه و نه در حد شعار، می توان کرمان را درخور نام بلندش با همدلی مردم و مسئولین ساخت.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
0
0
شفاف سازی؟؟؟؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر: