‍‍
کد خبر: ۱۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
قسمت اول: فقدان کلانتری در مناطق حاشیه ای شهر کرمان

نشریه الکترونیک نقطه/ حاشیه نشینی یکی از مسائلی است که چه خوب،چه بد، چه درست، چه نادرست امروزه گریبانگیر شهرهای کشور ما از جمله شهر کرمان است. حاشیه نشینی مانند دیگر پدیده های اجتماعی ریشه هایی دارد و معلول عواملی است که شاید بشود از مهم ترینشان به مهاجرت،صنعتی شدن شهرها، فاصله طبقاتی وفقرمادی، شکاف وفاصله فرهنگی و توزیع نامناسب زیرساختهای توسعه ای در کشور اشاره کرد، که البته به مانند دیگر پدیده های اجتماعی عوارضی هم دارد که می شود به فقر فرهنگی ناشی از فقرمادی و سطح سوادپایین و یا به مشکلاتی مانند جرم. اعتیاد، جنایت و مأمنی برای فعالیت مجرمان اشاره کرد.

از اینرو یکی از مسائل مهم در حاشیه نشینی مسئله امنیت است که اهمیت و اولیت آن و تأثیرش بر آسایش، آرامش و سطح رفاه زندگی مردمان بر کسی پوشیده نیست.

یکی از مناطق حاشیه ای شهر کرمان، محدوده شهرک پدر(الله آباد) است که در جنوب غربی شهر کرمان واقع شده است، طبق اعلام پرتال جامع اطلاعات کرمان نزدیکترین کلانتری به این منطقه کلانتری 23 واقع در بلوار ذغال سنگ و کلانتری 19 واقع در شهرک ایرانمنش است و این منطقه برای خود کلانتری ندارد. با توجه به فاصله کلانتری های ذکر شده با شهرک پدر، مطمئنا خدمت رسانی به این نقطه از حاشیه شهر به گونه ای است که رسیدن به منازعات و درگیریها با کمی تاخیر همراه است که این خود در امکان فرار مجرم بی تاثیر نیست و البته مسئله گشت های شبانه هم مطرح است که شاید به دلیل گسترده بودن حوزه بازدید کلانتری های مذکور، حق این نقطه از شهر آن چنان که باید، ادا نشود.

شاید دم دستی ترین و ساده ترین راه حلی که به ذهن نگارنده میرسد احداث کلانتری در منطقه مذکور باشد، البته ما نسبت به انعکاس صحبت متخصصین و مسئولین محترم درباره شهرک مذکور مشتاق هستیم.

اگرچه در صحبت با یکی از ساکنین این نقطه از شهر متوجه شدم که وضعیت کنونی به نسبت سالیان گذشته بسیار بهتر شده است و با سالیان پیش قابل مقایسه نیست، ولی امیدواریم شرایط به گونه ای مهیا شود تا این مردمانی که به دلیل شرایطی مجبورند در حاشیه شهر زندکی کنند به همان مقدار احساس آرامش، آسایش و امنیت کنند که ساکنان شهرکهای کمی بالاتر.

شایان ذکر است با توجه به اطلاعات پرتال جامع اطلاعاتی کرمان، مشکل مذکور قابل تعمیم به سایر نقاط حاشیه ای شهر نیز میباشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: