‍‍
کد خبر: ۱۰۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
با توجه به اقلیم گرم و خشک شهر کرمان و نماهای مورد استفاده در شهر، ویژگی های انواع نماها را بررسی خواهیم کرد

نشریه الکترونیک نقطه / غلامرضا رضایی - با نگاهی به تاریخ مشاهده می‌کنیم که معماری در نظر ایرانیان جایگاه خاصی داشته است. برای مثال با نگاهی به مجموعه گنجعلیخان می‌بینیم که این هنر به زیبایی هرچه بیشتر نمایان شده است. اما نکته‌ی قابل تامل اینست که غالب مصالح مورد استفاده در این مجموعه و اکثر ساختمان‌های با قدمت از جنس مصالح سفالی ،سنگی و مصالح طبیعی است.

حال با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن مصالح دیگری مانند شیشه، کامپوزیت آلومینیومی و بایرامیکس و... نمای ساختمان‌های شهر رو به تغییر است. به نظر می‌رسد دیگر مصالح سفالی و سنگی دیگر در نماهای ساختمانی جایگاهی ندارند و اغلب ترجیح می‌دهند از مصالح جدید استفاده کنند اما آیا این مصالح جدید همه پارامترهای مناسب را برای شهر کرمان دارند؟ ابتدایی ترین و مهمترین نقش نمای ساختمان حفاظت از عوامل جوی و اقلیمی می‌باشد.

با توجه به اقلیم گرم و خشک شهر کرمان و نماهای مورد استفاده در شهر، ویژگی های انواع نماها را بررسی خواهیم کرد.

نمای سنگی: از مزایای این نوع نما می‌توان از تنوع رنگ و مقاومت در برابر آتش سوزی نام برد. اما شاید مهمترین عیب این نوع نما کمرنگ شدن بر اثر نور خورشید می‌باشد. با توجه به تابش مستقیم خورشید در شهر کرمان به نظر می‌رسد این نوع سنگ پاسخگوی مناسبی نباشد.

نمای آجری: این نما دارای ضریب انتقال حرارت پایین بوده و می‌تواند به عنوان عایق حرارتی و برودتی عمل کند اما از بزرگترین معایب آن می‌توان به نداشتن طرح و رنگ مختلف و عایق صوت نبودن اشاره کرد. با توجه به مساله عایق حرارتی بودن و اولویت داشتن این مورد در اقلیمی مانند کرمان به نظر می‌رسد این نوع نما مناسب باشد و با مقایسه ساختمان‌های جدید با مجموعه ای مثل گنجعلیخان متوجه این نکته می‌شویم که در گذشته درک بهتری از این مساله داشته اند.

نمای آجری

نمای شیشه‌ای: شیشه جزئی جداناپذیر از ساختمان‌هاست. با ظهور شیشه های رفلکس این نوع مقالح مورد توجه بیشتری قرار گرفت. مهمترین خصوصیت آن فراهم آوردن امکان استفاده بیشتر از نور طبیعی است. اما شیشه عایق مناسبی برای سرما و گرما نمی‌باشد و باعث اتلاف زیاد انرژی می‌شود.


نمای شیشه ای

نمای کامپوزیت آلومینیومی: عایق صوت بودن، تنوع رنگ و سهولت در اجرا از بارزترین ویژگی های این نوع نما می‌باشد، اما این نما نیز بی عیب و نقص نیست. مهمترین مشکل این نما عدم صرفه اقتصادی آن و دوام کم در برابر باد های شدید است.


نمای آلومینیوم فرودگاه بین المللی هاشمی رفسنجانی کرمان

نمای سرامیکی: نماهای سرامیکی زیبایی و انعطاف پذیری خاص خودشان را دارند اما این نوع نما نیز به دلیل عدم عایق سرما و گرما مناسب برای استفاده در کرمان نمی‌باشد.

با بررسی این موارد و ویژگی ها می‌توان به این نتیجه رسید که استفاده از نماهای آجری و کامپوزیت آلومینیومی بسیار مناسب تر از سایر نماها می‌باشند. با این تفاوت که نماهای کامپوزیت از نظر اقتصادی گران تر هستند. نماهایی که این روزها شاهد بیشتر استفاده شدنشان در ساختمان های دولتی و خصوصی هستیم. شرکت ها و مدیران دولتی باید به این نکته توجه کنند که این نماها مانند لباسی بر تن شهر نمایانگر فرهنگ مردم است و همچنین با انتخاب نوع مناسب نما از اتلاف انرژی آن هم در این آشفته بازار انرژی هایی مانند برق و گاز در مصرف آن ها صرفه جویی شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: