‍‍
کد خبر: ۱۰۲۴
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
هر چهارشنبه، با مجموعه‌ی "کرمان‌گردی در تعطیلات آخر هفته" یک مکان تاریخی، فرهنگی، هنری و... را به شما معرفی خواهیم کرد که شاید کمتر از وجود آن در شهر کرمان مطلع باشید! با ما همراه باشید
نشریه الکترونیک نقطه / در هر چهارشنبه با مجموعه‌ی "آخر هفته‌ کجا بریم؟" یک مکان تاریخی، فرهنگی، هنری و... را به شما معرفی خواهیم کرد که شاید کمتر از وجود آن در شهر کرمان مطلع باشید! اولین پیشنهاد، فرهنگسرای خواجه اتابک است. فرهنگسرای خواجه اتابک که به خاطر حضور مقبره خواجه اتابک این نام را به خود گرفته، نزدیک به دو هفته است که افتتاح شده است. بخش اصلی فرهنگسرا، مقبره هشت ضلعی خواجه اتابک، محل دفن خواجه محمد اتابک (از وزیران دوره سلجوقی) و از آثار آن دوران در شهر کرمان است که در محله‌ی ته باغ لله واقع شده است. نمای مقبره از بیرون آجری و هشت وجهی است و در بالای بنا، یک قبه آجری نقش سقف را ایفا می کند. از داخل نیز، مقبره یک اتاقک 4 ضلعی است. در داخل بنای مقبره، سنگ قبر خواجه قرار دارد که محراب مانند است و دیوارهای داخل با گچ بری تزئین شده اند و نقش های حک شده روی دیوار زمانی به وسیله کاشی های فیروزه ای مثلث شکل و چند ضلعی تزئین شده بودند که البته اکنون اثری از آنها باقی نمانده است.


اما ماجرای این مقبره مفصل تر از این هاست. قبل از اینکه این مقبره به فرهنگسرا تبدیل شود مخروبه‌ای بود که به قول رسانه ها تبدیل به پناهگاه کیف قاپ ها شده بود. اتاقک های کناری مقبره که اکنون تبدیل به فرهنگسرا شده اند پر از کیف های خالی و سرقت شده بود. اتاق هایی که فقط به خاطر نداشتن درب موجب تجمع این عده شده بودند و بارها موجب آزار و اذیت همسایگان این مکان تاریخی را فراهم کرده بودند. بنای مقبره نیز در زمین خاکی‌ای قرار داشت و کم کم در حال تبدیل شدن به پارکینگ منازل اطراف بود. خود شخص محمد اتابک احتمالا فکرش را هم نمی کرده است که حدود 500 سال بعد از فوتش، قرار باشد شب ها را در کنار چند پراید سپری کند! درب مقبره را نیز چند میله آهنی تشکیل می دادند که همیشه یک قفل نقره ای بر روی آن خودنمائی می کرد.


خوشبختانه با همت شهرداری و استانداری (و سایر نهادها که در این مقال نگنجند)، پروژه مرمت و احداث فرهنگسرا را پی گرفتند و بالاخره در 20 تیرماه سال جاری این پروژه به سرانجام رسید. اکنون، این مکان از یک مخروبه تبدیل به یک مکان فرهنگی شده است. اقدامی که شایسته تقدیر می باشد و امیدواریم رسیدگی به این بناهای تاریخی و مرمت آن ها، مانند بهسازی حمام باغ لله، ادامه داشته باشد و به خاطر عدم تامین اعتبار متوقف نشوند. البته ناگفته نماند بهسازی و مرمت بناهای تاریخی و احداث اماکن فرهنگی زمانی مفید خواهند بود که ما، مردمان این شهر کویری، در این اماکن حضور یابیم و از آن‌ها استفاده کنیم. کما اینکه با داغ بودن بازار شبکه‌های اجتماعی نیز می توانیم حداقل اطرافیان خود را از وجود چنین آثاری مطلع کنیم.

فرهنگسرا و مقبره خواجه اتابک / آدرس: خیابان ابوحامد، کوچه 18

سید محمدامیر گنجعلیخانی

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: