‍‍
کد خبر: ۱۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
چرا مانند سالهای متمادی از مصلی جهت تجمع و نماز پس از راهپیمایی استفاده نشود که مشکلات ذکر شده را هم ندارد؟
نشریه الکترونیک نقطه - چند روزی است که تریلی معروف سان دوباره در میدان عاشورای کرمان مستقر شده تا ظاهراً امسال هم شاهد برگزاری مراسم 22 بهمن در این مکان باشیم، به نظر می رسد مسئول یا مسئولین محترمی که سالهای گذشته تصمیم به برگزاری این مراسم در میدان عاشورا گرفتند، از مسائل و مشکلات این تصمیم درس عبرت نگرفتند و باز قصد تکرار آن را دارند. علی هذا، لازم دیدیم چند نکته در باب مشکلات برگزاری مراسم 22 بهمن در این مکان را یادآوری کنیم تا شاید دوستان در تصمیم خود تجدید نظر کنند:
1- سرما: اولین مشکلی که در این باب به چشم می خورد مسأله سرما است، مردمی که قرار است پس از انجام راهپیمایی به مدت حداقل 5/1 ساعت در یک مکان بدون حرکت باقی بمانند به شدت در معرض سرما هستند و این وضع برای ایشان آزار دهنده و مشکل آفرین خواهد بود و طی سالهای گذشته مشاهده شده که بخاطر سرما تعداد زیادی از جمعیت محل مراسم را ترک کرده و به خانه های خود رفته اند.
2- احتمال بارندگی: هر چند شاید هنوز نتوان در مورد احتمال بارندگی در روز 22 بهمن اظهار نظر کرد، ولی آیا دوستان اندیشیده اند که در صورت بروز بارندگی حین برنامه، چه فکری برای ادامه آن دارند؟
3- راحتی مردم: تعداد زیادی از شرکت کنندگان در مراسم را افراد میانسال، کهنسال، بانوان و خردسالان تشکیل می دهند که پس از مدتی راه پیمایی نیاز به نشستن و استراحت دارند، قطعاً آسفالت سرد خیابان و چمنهای خیس وسط میدان محل مناسبی برای استراحت این افراد نخواهد بود.
4- مسائل امنیتی: به دلیل باز بودن محیط اطراف محل تجمع، هر گونه اقدام ایذایی و ضد امنیتی به راحتی امکان پذیر است و راههای در رو زیادی هم برای فرار خاطیان احتمالی وجود خواهد داشت.
5- برپایی نماز جمعه : برپایی نماز جمعه و عصر در محل میدان عاشورا با وضع فعلی تقریباً غیر ممکن است و برگزاری آن نیاز به جابجایی و پهن کردن مقدار عظیمی از فرش و موکت دارد، آن هم در صورتی که باران در کار نباشد. در صورتی هم که بنا باشد مراسم در میدان و نماز در مصلی برگزار گردد بازهم باعث ریزش تعداد دیگری از جمعیت خواهد شد.
6- عدم پوشش خوب صوت: به علت گستردگی میدان و خیابانهای اطراف، صدا به خوبی به تمام جمعیت نمی رسد که علاوه بر نارضایتی این دسته از شرکت کنندگان، عده ای هم به دلیل عدم شنیدن صدای سخنران، رو به صحبت با یکدیگر می آورند و همهمه قسمتی از جمعیت را فرا می گیرد که موجب نارضایتی دیگران نیز می شود. مشکلی که امسال هم احتمال وقوع آن وجود دارد. البته احتمال خرابی و از کار افتادن قسمتی از بلندگوها (مانند برخی سالها) نیز وجود دارد که این مشکل را تشدید خواهد کرد.
7- و از همه مهمتر، عدم یکپارچگی و تجمیع جمعیت: متأسفانه در مراسم سالهای گذشته هر کسی در هر جایی از میدان که می خواست قرار می گرفت و جمعیت انسجام و یکپارچگی (یکی از اهداف راهپیمایی) را نداشت، بخشی از آن البته طبیعی بود (به دلیل خستگی جمعیت و پناه بردن ایشان به جداول کنار خیابان برای نشستن) ولی بخشی دیگر بدون توجه به تذکرات برای تجمیع در جلوی جایگاه در قسمتهای مختلف میدان جمع شده بودند که منظره بدی را بوجود می آورد.
در آخر اینکه با وجود محل مناسبی چون مصلی، که هیچ یک از این مشکلات را ندارد، چرا مانند سالهای متمادی از مصلی جهت تجمع و نماز پس از راهپیمایی استفاده نشود که مشکلات ذکر شده را هم ندارد؟
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: