‍‍
کد خبر: ۱۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
بارش باران الهی اگر برای خیلی ها نعمت است، متاسفانه برای بعضی از ما کرمانی ها باعث ایجاد نِقمت و زحمت است، آنهم نه به تقصیر خودمان، که به کم کاریِ شهرداری!
نشریه الکترونیک نقطه / هر ساله شاهدیم که در زمان بارش باران برخی از نقاط شهر به شدت دچار آب گرفتگی می شوند؛ مشکلی چند ساله و ریشه دار که حتما شهرداری از آن اطلاع دارد ولی معلوم نیست چرا اقدامی اثربخش –ولو مدت دار- برای حل مشکل انجام نمی دهد؟ یا اگر انجام می دهد این اقدامات بسیار کند هستند؟

به یاد داریم که در زمان مهندس جلال مأب شهردار اسبق کرمان تمامی سطح شهر توسط پیمانکار (شرکت مهاب قدس) برداشت شد و پیش طرحی جهت حل اساسی این مشکل نیز توسط شرکت مزبور ارائه گردید که ارائه آن مصادف شد با تغییر شهردار و آمدن شهرداری بعدی که این مسأله باعث شد که این طرح مفید و مثبت نه تنها بررسی و نهایتاً اجرایی نشود که به بایگانی سپرده و فراموش گردد. از آن زمان نیز هر ساله در ایام بارندگی شاهد اقدامات سطحی و ابن الوقتی ای* هستیم که فقط مشکل را موقتاً به نحوی «رفع و رجوع» می کند و خبری از حل اساسی مشکل نیست.

این در حالی است که متاسفانه کرمان شهری با میانگین بارشی کم است که در 15 سال گذشته بدلیل خشکسالی حتی به میانگین سالانه خود نیز نرسیده و اگر میزان بارش در کرمان از سالی 100 میلیمتر فراتر رود به راستی مشخص نیست که دقیقاً مردم در برابر مشکلات ناشی از آبهای سطحی چه باید بکنند.

مشکلات ناشی از اختلال و کندی عبور و مرور در اثر بارندگی را بگذارید در  کنار مشکلاتی که برای برخی از مردم بواسطه ورود آب به داخل منازل ایشان پدید آمده و باعث ایراد خسارت به ایشان می گردد. همچنین در اثر آبگرفتگی معابر، هر ساله آسفالت برخی از آنها دچار تخریب شده که این مسأله در کنار آسیب زدن مالی به شهروندان بخاطر خرابی زیربندی ماشینها، باعث ضرر و زیان مالی به شهرداری از بابت ترمیم آسفالت نیز می شود.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان همزمان با بارش باران اخیر فرموده اند: «نیروهای شهرداری هم اکنون مشغول کشیدن آب زیرگذر ابوذر، زیرگذر جنگل قائم (جبلیه) بزرگراه سیدی و ... هستند و این مشکل به زودی برطرف می شود» .

خب برادر گرامی! مگر در زمان ساخت پل ابوذر یا زیرگذر جبلیه شهرداری خواب بود که نفهمید این زیرگذرها نیاز به اتخاذ فکر و تصمیمی برای دفع آبهای سطحیشان دارند؟! پس جایگاه فکر و برنامه ریزی در کارهای شهرداری کجاست؟ مشکلات زیرگذر پژوهش هنوز یادمان نرفته که با چه هزینه ای و صرف مدت زمانی حل شد، حالا بازهم آزمون و خطا؟ باور کنید بیت المال مسلمین دیگر توان تحمل این خطاهای تکراری را ندارد. واقعا چه کسی متولی و پاسخگوی تصمیمات شهرداری –اعم از خوب یا بد- است و در برابر آنها به مردم و افکار عمومی پاسخ می دهد؟ شورای شهر؟ استانداری؟ کجا؟

آیا واقعا حل مشکل آبهای سطحی به اندازه ی یکی از این پلهای در دست ساخت –که حالا مشکل گشا یا مشکل زا بودن آنها هنوز محل بحث است و بسیاری کارشناسان فن مخالف احداث این پلها در مناطق مرکزیِ شهر هستند- اهمیت نداشت؟ یا اصطلاحاً «توی چشم» نبود و قابل بهره برداری انتخاباتی نیست؟ 

به هر حال امیدواریم مسئولین شهرداری گوشه چشمی هم به حل اینگونه مشکلات ریشه ای داشته باشند.


پی نویس:
• ابن الوقت: کسی که فرصت را از دست می دهد و به گذشته و آینده توجهی ندارد.
منبع تصویر: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: