‍‍
کد خبر: ۱۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
به بهانه تقدیر معاون رئیس جمهور از یک سایت استانی و سردبیر حبس کشیده‌اش در جشنواره زن‌و‌رسانه
نشریه الکترونیک نقطه - قلم‌زن / «سردبیر انارپرس برگزیده اولین جشنواره ملی زن‌و‌رسانه شد.»(1) تیتر خبر، توجهم را جلب کرد. خبر را مطالعه می‌کنم. در جشنواره‌ای با حضور خانم مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان، آقای صالحی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد ، صاحبه عربی همسر رئیس‌جمهور، سیدمحمود دعایی و... ، از آقای محمدرضا نسب عبداللهی، به‌عنوان سردبیر انارپرس، تقدیر شده بود. انارپرس را گه‌گداری می‌بینم؛ این‌بار کنجکاو شدم که در خصوص این سایت و چرایی انتخاب آن بیشتر بدانم. سایت‌های زیادی در حوزه زن و حجاب و موضوعاتی از این قبیل فعالیت می‌کنند، اما چرا این سایت باید برگزیده بشود؟
در انار پرس چرخی زدم. مطالبی مانند محبوب‌ترین شخص اینستاگرام(2)، جابجایی سه خودرو با دندان توسط دختر ۱۶ ساله(3)، شیرین نوبهاری، یکی از اولین زنان موفق د‌‌ر رشته پرورش اند‌‌ام(4)، جشن سپندارمذگان(5) و... به چشمم خورد. حس کردم گردانندگان سایت، دید متفاوت‌تری نسبت به دید جامعه، در مقوله‌ی زن دارند. در همین اثنا، اسم سردبیر سایت را هم در گوگل سرچ کردم. شاید از اینجا بود که ماجرا جالب‌تر شد.
اولین چیزی که به چشمم خورد، این بود: "نسب‌عبداللهی، روزنامه نگار محبوس" تعجب کردم. چه حبسی؟ چه زندانی؟ این شخص که از دست معاون رییس جمهور و وزیر لوح تقدیر گرفته است! کمی بیشتر به جستجویم ادامه دادم. به نکات جالب تری برخورد کردم. طبق گفته های سایت های ضدانقلاب، همسر این شخص، خانم نجمه امیدپرور، در سال 83، دستگیر شده و راهی زندان شده‌ است.(6) خانم امیدپرور هم در زندان، نامه نوشته و تهدید به اعتصاب غذا کرده است. خود آقای سردبیر هم، سال 89، طبق گفته سایت ضد انقلاب جنبش راه سبز، به 8 ماه زندان به جرم تبلیغ علیه نظام محکوم شده بود!(7)


برایم سوال شد آیا اساسا چنین شخصی اجازه فعالیت رسانه‌ای دارد که حال، برگزیده هم بشود و وزیر فرهنگ برایش کف بزند؟ بنابر کنجکاوی ذاتی‌ام که گاهی به فضولی تعبیر می‌شود؛ سراغ مجوز سایت انارپرس رفتم. به دنبال این بودم که ببینم آیا اصلا برای این سایت مجوزی صادر شده است؟ نتیجه مثبت بود. انارپرس مجوز داشت اما مجوز به نام همان خانم نجمه امیدپرور مذکور بود! یک زندانی که به راحتی مجوز سایت می‌گیرد و با راحتی بیشتر کار رسانه‌ای انجام می‌دهد و با افتخار به مراتب بیشتر، به عنوان تنها "سایت" برگزیده جشنواره زن‌و‌رسانه معرفی می‌شود! مرحبا بکم ایها الآقایان!
کمی بیشتر در مطالب انارپرس غور کردم. علی الخصوص در سرویس زنان و عکس‌. بیشتر برایم یادآور یک رویکرد فمینیستی بود تا رویکرد اسلامی-ایرانی. انتشار خبری مانند «گزارش تصویری اولین نمایش مد لباس زنان در فلسطین»(8) و تصاویر زنان با لباس محلی در حال حرکات موزون محلی، آیا در راستای ترویج عفت و حجاب و فرهنگ بانوی اسلامی-ایرانی است؟ آیا اساسا هدف این‌گونه مطالب، احقاق حقوق زنان و کرامت بانوی ایرانی است؟ آیا درست است از پول بیت‌المال، یک سایت با چنین رویکردی و چنین مطالبی، برگزیده جشنواره کشوری زن‌و‌رسانه شود و کسی از دستان وزیر جایزه بگیرد که برچسب سابقه دار بر روی وی خورده است؟
مسئولین و داوران این جشنواره، آیا بهتر نیست ملاک‌های خود از این انتخاب را اعلام کنند و تمامی جوانب کار را رعایت کنند؟ این چطور قانونی است که به شخصی که سابقه زندان دارد به راحتی مجوز و اجازه فعالیت رسانه‌ای داده می‌شود؟


.................................
1) انارپرس/ ۲۵ دی ۱۳۹۵
2)  انارپرس/ ۱۵ آذر ۱۳۹۵
3)  انارپرس/ ۱۹ دی ۱۳۹۵
4)  انارپرس/ ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
5)  انارپرس/ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴
6)  پهلوی57/ ۲۵ مارس 2005
7)   راه سبز/ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۹
8)  انارپرس/ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
0
0
اشراف نقطه نیوز بر رسانه های استان بی نظیر و جامع است
نام:
ایمیل:
* نظر: