‍‍
کد خبر: ۱۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
این نقاشی در کرمان چه می کند؟ پاسخ به این سوال را باید از مسئولین فرهنگی شهرداری کرمان پرسید
نشریه الکترونیک نقطه - از چهارراه ولیعصر که به سمت خیابان شهید رجایی (خورشید) می‌‌آیید بعد از کتابخانه ملی و فرهنگسرای کوثر، به پمپ به دیوار سمت چپ‌تان نگاه کنید! نقاشی بزرگی روی دیوار کشیده شده است. می‌دانید که این یکی از نقاشی‌های معروف دنیاست؟ معروف بودن آن به چه دلیل است؟ چه کسی آن را کشیده است؟ چرا بر روی دیوار شهر کرمان کشیده شده است؟ و ...

یک نقاشی «اکسپرسیونیسم»؛ شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. «اکسپرسیونیسم» به نوعی اغراق در رنگ‌ها و شکل‌هاست. قیام علیه وابستگی به سبک‌های سنتی یا فرآیندهای از پیش تعیین شده.

این سبک نقاشی «جکسون پولاک» است. او نماینده برجسته نقاشی آمریکا در نقاشی حرکتی بود؛ که بر اساس ایده کارهای بدون طرح قبلی، رنگ را برروی بوم‌های دنباله‌دار که به زمین متصل بودند می‌ریخت، بعد بخش‌هایی از آن را انتخاب می‌کرد و می‌برید. وی در سال 1947 قلم موی نقاشی را هم رها کرد و رنگ را مستقیم بر روی بوم نقاشی می‌ریخت. (کتاب فرهنگ و هنر هنرمندان، ص 727)

این دقیقا همان چیزی است که شما در نقاشی واقع در چهارراه شهید رجایی (روبروی فرهنگسرای کوثر) بر روی دیوار مشاهده می کنید. «پولاک» در حال پاشیدن رنگ بر روی بوم.


جالب است بدانیم که «پولاک» به شدت پوچ گرا بود و مرگ مشکوک به خودکشی داشت.

اما این نقاشی در کرمان چه می کند؟ پاسخ به این سوال را باید از مسئولین فرهنگی شهرداری کرمان پرسید. زمانی موضوع جذاب تر می شود که شما با هنرمندان انقلابی کرمان هم آشنا باشید و بدانید که این هنرمندان برای تصویب یک طرح ساده بر روی یک دیوار شهری باید از چه موانع و خوان‌هایی عبور کنند.


ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
0
0
سلام با تشکر از جنابعالی بالاخره بعد از چند سال نقد جالبی در باره زیبا سازی شهر کرمان شاهد هستیم انشا الله گوش شنوایی در مسئولین شهر باشد .
نام:
ایمیل:
* نظر: