‍‍
کد خبر: ۱۰۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
معارف دین می‌گوید این عالم بر محوری می‌چرخد و همه ابعاد آن مانند ماشین مرتبط عمل می‌کنند. اگر یکی از اجزاء بد عمل بکند تمام عالم را متاثر می‌کنند و آثار آن در قالب عذاب به جامعه می‌رسد

نشریه الکترونیک نقطه - این روزها که از خانه بیرون می‌آیم در آغازین روزهای زمستان بوی بهار به مشامم می‌خورد. اما بهاری بدون شکوفه، خشک و افسرده.

دغدغه خشکسالی، معیشت مردم و... ذهنم را پر کرده .آیا راه حلی هست؟

سراغ اخبار منتشره رفتم

گویا همه دغدغه دارند.

"کارشناسان می‌گویند تا 20 سال آینده خشکسالی بر سرزمین ما حاکم است"

"برای جلوگیری از آثار خشکسالی باید در مصرف آب صرفه جویی کرد"

رئیس آبفا هم تهدید کرده با مشترکین پر مصرف برخورد شدید خواهد شد.

و... دهها عنوان اظهار نظر از این سنخ به چشم می‌خورد.

با دوستی که دست بر آتش سازمانی داشت تماس گرفتم.از او جویای احوال شدم

او هم این حرفها را تکرار کرد. البته سرمایه گذاری سنگین بر روی پروژه تحقیقاتی "ایجاد ابر مصنوعی و بارور کردن ابرها"اضافه کرد.

از او سوال کردم: در جمع علل این اتفاق هراسناک چرا به گناه، ظلم، کوتاهی در ادای حقوق الهی و....اشاره نمی‌کنید و نمی‌کنند. معارف دین می‌گوید این عالم بر محوری می‌چرخد و همه ابعاد آن مانند ماشین مرتبط عمل می‌کنند. اگر یکی از اجزاء بد عمل بکند تمام عالم را متاثر می‌کنند و آثار آن در قالب عذاب به جامعه می‌رسد.

قال رسول الله «صلي الله عليه و آله»:

إذا غَضُبَ الله علي اُمّةٍ، لَم يَزَلِ العَذاب عَلَيهِم، غَلَّت أَسعارها وَ قَصرَت أَعمارها، وَ لَم تَربح تُجّارها وَ لَم تُزَك ثِمارها، وَ لَم تغزر أَنهارها، وَ حُبِسَ عَنها أَمطارها وَ سَلَّطَ عَلَيها أَشِرارها.1

هر گاه خدا بر امتي خشم كند و عذاب بر آنها فرود نياورد، نرخهاشان گران مي‌شود و عمرهاشان كوتاه مي شود و بازرگانيشان سود ندهد و ميوه‌هايشان خوب نشود و جويهايشان پر آب نباشد و بارانشان نبارد و بدهایشان بر آنان مسلط شوند.

حال چگونه در سازمانهای مرتبط علل مذکور نه دیده می‌شوند و نه طرحی برای حذف این موانع آماده می‌شود.

نمی‌گویم لبخند تمسخر آمیز، اما زیر لبی خندید و گفت:

بله اینها هم هست! که البته ربطی به مسئولین نداره. آنها علل کاربردی رو مورد توجه قرار می‌دهند!!!اینها رو مساجد باید به مردم بگویند

عجب!علل کاربردی؟حذف گناه کاربردی در افزایش باران ندارد؟

یادم آمد از داستانی در مورد فرعون که سالها پیش از خطیبی شنیدم:

در زمان فرعون رود نیل فرو نشست ، مردم مصر پیش او آمده تقاضا کردند كه آب رود را به جریان اندازد. فرعون گفت من از شما راضى نیستم . رفتند مرتبه دوم آمده درخواست كردند باز همان جواب را داد. در مرتبه سوم نیز به همان جواب آنها را برگردانید. چهارمین بار گفتند. فرعون! حیوانات ما مى میرد و زراعتهایمان خشك مى شود اگر رود را به جریان نیندازى خداى دیگرى انتخاب مى كنیم .

فرعون گفت همه در بیابان جمع شوید، خودش نیز با آنها بیرون شد ولى در محلى كه نه آنها او را مى دیدند و نه صدایش را مى شنیدند صورت بر روى خاک گذارده با انگشت شهادت اشاره نمود شروع به درخواست و دعا مى كرد. مى گفت پروردگارا مانند بنده اى خوار و ذلیل كه بسوى آقاى خود بیاید در پیشگاه تو آمده ام . مى دانم كسى جز تو قدرت ندارد رود نیل را به جریان آورد به لطف و كرم خویش آن را به جریان انداز.

رود نیل به طورى جارى شد كه پیش از آن سابقه نداشت .

البته این داستان در مذمت فرعون و بیان ناسپاسی اوست .اما درس خوبی هم می‌توان گرفت.

خداست که فعال مایشاء است و در همه حال راه چاره و نقطه امید.

اگر ایمان داشته باشیم.

فرعون اینقدرها ایمان داشت


1.تحف العقول، مواعظ النّبی و الحکمة، حديث شماره ۱۲۸]

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: