کد خبر: ۱۰۵۲
تاریخ انتشار:۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
یادداشت/ در ضرورت حضور امام جمعه، در مسجد جامع
حضور امام جمعه در مسجد جامع شهر و دسترسی مردم به ایشان می‌تواند موجبات تحکیم علقه‌ی مردم و حکومت را بیش از پیش فراهم آورد و مردم کرمان را از شهد شیرین ارتباط مستقیم با نماینده‌ی ولی فقیه بهره‌مند سازد

نشریه الکترونیک نقطه/ تغییر نماینده‌ی ولی فقیه در استان کرمان از ماه‌ها قبل از وداع آیت‌الله سید یحیی جعفری حواشی خاص خودش را داشت. از سویی جریان نزدیک به دولت با محوریت استاندار به شدت از آیت‌الله حمایت می‌کردند و البته این حمایت دو طرفه بوده و آیت‌الله نشان داده بود همواره حامی دولت‌هاست و از دیگر سو جریان نزدیک به اصولگرایان ضمن استقبال از رفتن آیت‌الله، گزینه‌‌هایی را نیز برای تصدی این منصب در رسانه‌هایشان مطرح می‌نمودند.

اکنون اما ماه‌‌ها از حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی در کرمان می‌گذرد. شاید خطبه‌های نماینده‌ی جدید ولی فقیه در استان کرمان به خطبه‌های ائمه‌ی جمعه‌ی شاخص کشور نزدیک نشده باشد، اما آن‌چه هست، محرز بودن مشی سیاسی خاص دکتر علیدادی است که می‌توان آن‌را از وقت گذاشتن برای فعالین سیاسی از هر گروه و جناح همسو با انقلاب و نیز مشخص بودن خط قرمز‌های وی مشاهده نمود و از اتفاقات خوشی که در این چند ماه رخ داده است؛ از حال خوش حامیان دولت با بودن حجت‌الاسلام علیدادی، تا خوش‌حالی طیف اصولگرا از این بودن.

اکنون برنامه‌های نماینده‌ی ولی فقیه از طریق رسانه‌های مختلف به سمع و نظر مخاطبین می‌رسد و ما شاهد اتفاقاتی هستیم که آیت‌الله جعفری به دلیل کهولت سن و کسالت مزاج، توان انجام آن را نداشت. سفر به مناطق زلزله زده، دیدارهای مکرر با خانواده شهدا، حضور در محافل مذهبی، دیدار با فعالین فرهنگی، سیاسی و روحانیون و حتی حضور در بازار کرمان و مواردی از این قبیل، تنها بخشی از فعالیت‌های حجت‌الاسلام علیدادی است که در رسانه‌ها منعکس می‌شود.


به زعم نگارنده، اکنون وقت آن است که امام جمعه‌ی کرمان و نماینده‌ی ولی فقیه در پهناورترین استان کرمان گامی بلند برای تصدی امامت جامعه بردارد. گامی که در آن ارتباط‌گیری مردم با امامِ آیین سیاسی و دینی نمازجمعه به فراتر گسترانیده شود و مردم بتوانند در هر روز ایشان را ملاقات نمایند. جا دارد امام جمعه‌ی محترم کرمان و نماینده‌ی معظم و مکرم ولی فقیه در استان در مسجد جامع شهر به عنوان سمبل انقلابی‌گری و وفاق و همدلی مردم کرمان هر چند به صورت محدود در ایام هفته اقامه‌ی نماز جماعت داشته باشند تا مردم شهر بتوانند در اسرع وقت به ایشان دسترسی داشته باشند.

مسجد جامع کرمان جدای از جایگاه سیاسی- مبارزاتی و اهمیت مذهبی، در موقعیت اقتصادی و اجتماعی خاصی نیز قرار دارد که بسیار قابل اهمیت است. حضور امام جمعه‌ی جوان کرمان در این مسجد و نزدیک شدن به آحاد مردم شهر و به خصوص مردم بافت قدیم شهر، موجب می‌شود اشراف معظم‌له به مسائل و مشکلات مردم دو چندان شود و ایشان از نزدیک با اتفاقات و رویدادهای بطن جامعه مطلع شوند. همچنین این امر می‌تواند در ایجاد پیوند صمیمانه‌ بین مردم و نماینده‌ی ولی فقیه کمک شایانی بنماید. از دیگر سو نیز باید به امام جمعه به عنوان پدر معنوی شهر و استان نگریست و اثربخشی و نفوذ کلام ایشان در ایجاد وحدت بین آحاد مردم را دارای درجه‌ای بالا از اهمیت قلمداد نمود که حضور امام جمعه در مسجد جامع شهر و دسترسی مردم به ایشان می‌تواند موجبات تحکیم علقه‌ی مردم و حکومت را بیش از پیش فراهم آورد و مردم کرمان را از شهد شیرین ارتباط مستقیم با نماینده‌ی ولی فقیه بهره‌مند سازد.