کد خبر: ۱۰۵۰
تاریخ انتشار:۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
گازکشی در کاروانسرای چند صد ساله‌ی بازار کرمان!
چه می‌شود که باید حتماً یک کاربر اینستاگرام در صفحه‌اش این مطلب را بگذارد و کاربران تند شوند به مسئولین؟!!
نشریه الکترونیک نقطه اوج / بهانه برای نوشتن در این شهر به قدری زیاد است که نمی‌دانی از کجا شروع و به کجا ختم کنی. تصورش هم دردناک است که بخواهی به مطلب یکی از هنرمندان شهر استناد کنی راجع به گازکشی کاروانسرای بسیار و بزرگ و قدیمی درست در دل بازار کرمان. چه قدر دردناک است این صحنه. افعی فلزی خودش را از روی ملیه‌هایی که در سینه‌ی دیوار کاروانسرا فرو برده‌اند عبور کرده و از سوراخ وحشتناکی که احتمالاً به سختی از وسط خشت‌های بالای در باز شده، خود را به داخل رسانده. افعی سفید اما خیلی زود خودش را جمع کرد و گورش را گم. اما چه می‌شود که باید حتماً یک کاربر اینستاگرام در صفحه‌اش این مطلب را بگذارد و کاربران تند شوند به مسئولین، تا این خرابی برچیده شود؛ البته اگر بشود به خوبی قبل سوراخ‌ها را ترمیم کرد و از دل تاریخ در آورد این ظلم بزرگ را.
آقای خاص هنر کرمان بارها به معضلاتی این‌چنینی اشاره کرده. بازار و ساخت مجتمع‌های بزرگ فولادی و بتنی در چند قدمی‌اش که دیر یا زود، بازار کرمان را به عنوان یک اثر هنری خاص از ثبت به عنوان یک اثر جهانی و حتی ملی ناامید خواهد کرد و به تبع، بازار مشگرها، مسجد جامع، مساجد فراوان اطراف بازار، کاروانسراها، تیمچه‌ها و هر چه اطراف بازار بزرگ کرمان است، از چرخه ی ثبت و دیده شدن حذف خواهند شد و ما می‌مانیم با خودمان.
ما می‌مانیم تا سال بعد آمار بدهیم استان‌ بزرگ‌مان چهار میلیون گردشگر داشته، اما شاخص‌ترین آثارش به سختی خود را به پنج درصد بازدید این جمعیت میلیونی می‌رساند. می‌مانیم تا تمام آثار باستانی این شهر که در قلب آن جای گرفته‌اند، یک به یک فراموش شوند زیر چرخ‌های اقتصادی که به بهانه‌ی کلانشهر کردن، دارد ما را از کرمانی بودن‌مان دور می‌کند.

عکس از کانال حامیان میراث کرمان